Zacznij pisać...
Informacje i publicystyka
Magazyny polonijne
Kulturalno-edukacyjne
Programy krajoznawcze
Magazyny wschodnie
TVP.PL
Przydatne linki
Kultura w TVP
Sport
Informacje
Anteny TVP
Rozrywka w TVP
Dziś drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. To czas wizyt u bliskich i sąsiadów. „Od świętego Szczepana zaczynali także chodzić kolędnicy po wsiach” - mówi dyrektorka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Elżbieta Osińska-Kassa.
Do tegorocznej akcji „Szkoła do hymnu” zgłosiło się ponad 4,6 mln uczniów i prawie 500 tys. nauczycieli - poinformował resort edukacji. Akcja zachęca społeczności szkolne do świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Palenie żuru, kulanie jaj, procesje konne, brama z wydmuszek - Robert Garstka i Aleksander Lysko w opracowaniu „Czas niezwykły. Obrzędowość doroczna na Górnym Śląsku” opisali zwyczaje wielkanocne na Górnym Śląsku. Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości.
Wielki Czwartek to koniec Wielkiego Postu i początek Triduum Paschalnego. „Kiedyś zwany był Dniem Cierniowym. Na znak żałoby do Wielkiej Soboty milkły dzwony” - mówi Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
W Polsce trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez tradycyjnego żurku, białej kiełbasy, jaj czy mazurka. Z kolei Francuzi jedzą faszerowane jajka inspirowane kwiatami mimozy, a Włosi gustują w warzywnym torcie, który powinien mieć 33 warstwy - na pamiątkę wieku Chrystusa.