Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oficjalnie poparł egipski plan odbudowy Strefy Gazy. Przemawiając podczas szczytu Ligi Państw Arabskich w Kairze, Abbas zwrócił się także do prezydenta USA Donalda Trumpa, apelując o jego wsparcie dla tej inicjatywy. Spotkanie LPA odbyło się w odpowiedzi na plan amerykańskiego prezydenta, który zakłada m.in. wysiedlenie Palestyńczyków ze Strefy Gazy. W ramach alternatywy, egipska propozycja przewiduje odbudowę tego obszaru w ciągu pięciu lat, bez konieczności przesiedleń.
Jaka przyszłość czeka Strefę Gazy? Abbas jest gotowy na przeprowadzenie tam wyborów
Podczas swojego wystąpienia Abbas podkreślił, że "jeżeli pozwolą na to okoliczności", jest gotowy do organizacji wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Zaznaczył również, że Autonomia Palestyńska pozostaje jedyną legalną władzą na terenach palestyńskich.
Czytaj też: Czy Netanjahu odpowie za ludobójstwo? Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania premiera Izraela
Prezydent Egiptu Abdel Fatah el-Sisi wezwał kraje arabskie do wsparcia egipskiego planu. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres także wyraził poparcie i zaapelował o wznowienie negocjacji pokojowych.
Trudna kwestia przyszłych rządów w Strefie Gazy
Czytaj też: Izrael zapisze się w światowej historii jako ludobójca - armia zbombardowała szpitale w Gazie
Od 2007 roku Strefą Gazy rządzi Hamas, skonfliktowany z Fatahem, dominującą w Autonomii Palestyńskiej partią. Przyszłość zarządzania tym obszarem pozostaje jednym z najtrudniejszych punktów negocjacji. Izrael kategorycznie sprzeciwia się dalszej obecności Hamasu u władzy, a także przejęciu zarządzania Strefą przez Autonomię. Agresor jest za to za wyrzuceniem Palestyńczyków z ich domów w Strefie Gazy i przejęciem nielegalnym władzy siłą.
Czytaj też: Winny ludobójstwa w Strefie Gazy premier Izraela Netanjahu zaczął zeznawać w procesie korupcyjnym
You know what else died in Gaza? The myth of western humanity.
— Mohamad Safa (@mhdksafa) March 4, 2025
I never want to hear any western leader ever talk about human rights. pic.twitter.com/sEE5UCxZO2
Przyszłość rozejmu pod znakiem zapytania
W sobotę upłynął termin pierwszej fazy zawieszenia broni, która obowiązywała od 19 stycznia. Kolejny etap miał obejmować trwały rozejm, jednak Izrael zaproponował przedłużenie pierwszej fazy w zamian za uwolnienie zakładników przez Hamas. Po odrzuceniu tej propozycji przez Hamas, Izrael zablokował dostawy humanitarne do Strefy Gazy, co wywołuje obawy o dalsze eskalacje konfliktu.
Egipski plan odbudowy Strefy Gazy to 112-stronicowy dokument, który zawiera mapy przedstawiające, w jaki sposób teren ten zostanie ponownie zagospodarowany. Są w nim także dziesiątki kolorowych obrazów osiedli mieszkaniowych, ogrodów i centrów społecznościowych, wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Plan obejmuje powstanie portu handlowego, centrum technologicznego, hoteli, plaż i lotniska
Spotkanie Ligi Państw Arabskich w Kairze zwołano, by rozmawiać o kontrpropozycjach wobec planu Trumpa, zakładającego m.in. wysiedlenie Palestyńczyków ze Strefy Gazy i stworzenie tam „Riwiery Bliskiego Wschodu”.
Plan Egiptu przewiduje odbudowę Strefy Gazy w pięć lat, co ma kosztować w sumie 53 mld dolarów. Zakłada trwającą pół roku fazę przygotowawczą, w czasie której Strefa Gazy zostałaby oczyszczona z gruzów, a na jej terenie postawiono by tymczasowe domy dla mieszkańców.
Później rozpocząłby się trwający dwa lata pierwszy etap odbudowy, a po nim drugi, który zająłby dwa i pół roku. Podczas każdego z nich powstałoby 200 tys. mieszkań. Pierwsza faza miałaby kosztować 20 mld USD, a druga - 30 mld.
Basel Adra:
— 𝗡𝗶𝗼𝗵 𝗕𝗲𝗿𝗴 ♛ ✡︎ (@NiohBerg) March 3, 2025
"We call on the world to take serious actions to stop the ethnic cleansing of Palestinian people."
1) Gaza's population has only grown.
2) Stop trying to invade countries with far superior armies, you moron.pic.twitter.com/Ew36L5de9x
Podczas tegorocznych Oskarów wielkie emocje wzbudził zwycięzca w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny – „Nie chcemy innej ziemi”. Twórcy – Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham i Rachel Szor – przedstawili w nim historię walki palestyńskich mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu. Odbierając nagrodę, Basel Adra mówił o konieczności zatrzymania czystek etnicznych, a Yuval Abraham podkreślił, że „nie ma innej drogi niż prawa narodowe dla naszych ludów”.