Świat

Autonomia Palestyńska popiera egipski plan odbudowy Strefy Gazy

Palestyńczycy czekają w kolejce po ciepłe jedzenie w obozie dla uchodźców Bureij
Palestyńczycy czekają w kolejce po ciepłe jedzenie w obozie dla uchodźców Bureij
podpis źródła zdjęcia

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oficjalnie poparł egipski plan odbudowy Strefy Gazy. Przemawiając podczas szczytu Ligi Państw Arabskich w Kairze, Abbas zwrócił się także do prezydenta USA Donalda Trumpa, apelując o jego wsparcie dla tej inicjatywy. Spotkanie LPA odbyło się w odpowiedzi na plan amerykańskiego prezydenta, który zakłada m.in. wysiedlenie Palestyńczyków ze Strefy Gazy. W ramach alternatywy, egipska propozycja przewiduje odbudowę tego obszaru w ciągu pięciu lat, bez konieczności przesiedleń.

Jaka przyszłość czeka Strefę Gazy? Abbas jest gotowy na przeprowadzenie tam wyborów

Przesiedleni Palestyńczycy wracają do swoich domów na północy. fot: Gettyimages

Watykan: ludność palestyńska powinna pozostać na swojej ziemi

Świat

Podczas swojego wystąpienia Abbas podkreślił, że "jeżeli pozwolą na to okoliczności", jest gotowy do organizacji wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Zaznaczył również, że Autonomia Palestyńska pozostaje jedyną legalną władzą na terenach palestyńskich.

Czytaj też: Czy Netanjahu odpowie za ludobójstwo? Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania premiera Izraela 

Prezydent Egiptu Abdel Fatah el-Sisi wezwał kraje arabskie do wsparcia egipskiego planu. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres także wyraził poparcie i zaapelował o wznowienie negocjacji pokojowych.

Trudna kwestia przyszłych rządów w Strefie Gazy

Czytaj też: Izrael zapisze się w światowej historii jako ludobójca - armia zbombardowała szpitale w Gazie  

Od 2007 roku Strefą Gazy rządzi Hamas, skonfliktowany z Fatahem, dominującą w Autonomii Palestyńskiej partią. Przyszłość zarządzania tym obszarem pozostaje jednym z najtrudniejszych punktów negocjacji. Izrael kategorycznie sprzeciwia się dalszej obecności Hamasu u władzy, a także przejęciu zarządzania Strefą przez Autonomię. Agresor jest za to za wyrzuceniem Palestyńczyków z ich domów w Strefie Gazy i przejęciem nielegalnym władzy siłą.

Czytaj też: Winny ludobójstwa w Strefie Gazy premier Izraela Netanjahu zaczął zeznawać w procesie korupcyjnym

Przyszłość rozejmu pod znakiem zapytania

W sobotę upłynął termin pierwszej fazy zawieszenia broni, która obowiązywała od 19 stycznia. Kolejny etap miał obejmować trwały rozejm, jednak Izrael zaproponował przedłużenie pierwszej fazy w zamian za uwolnienie zakładników przez Hamas. Po odrzuceniu tej propozycji przez Hamas, Izrael zablokował dostawy humanitarne do Strefy Gazy, co wywołuje obawy o dalsze eskalacje konfliktu.

Egipski plan odbudowy Strefy Gazy to 112-stronicowy dokument, który zawiera mapy przedstawiające, w jaki sposób teren ten zostanie ponownie zagospodarowany. Są w nim także dziesiątki kolorowych obrazów osiedli mieszkaniowych, ogrodów i centrów społecznościowych, wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Plan obejmuje powstanie portu handlowego, centrum technologicznego, hoteli, plaż i lotniska

Spotkanie Ligi Państw Arabskich w Kairze zwołano, by rozmawiać o kontrpropozycjach wobec planu Trumpa, zakładającego m.in. wysiedlenie Palestyńczyków ze Strefy Gazy i stworzenie tam „Riwiery Bliskiego Wschodu”.

Plan Egiptu przewiduje odbudowę Strefy Gazy w pięć lat, co ma kosztować w sumie 53 mld dolarów. Zakłada trwającą pół roku fazę przygotowawczą, w czasie której Strefa Gazy zostałaby oczyszczona z gruzów, a na jej terenie postawiono by tymczasowe domy dla mieszkańców.

Później rozpocząłby się trwający dwa lata pierwszy etap odbudowy, a po nim drugi, który zająłby dwa i pół roku. Podczas każdego z nich powstałoby 200 tys. mieszkań. Pierwsza faza miałaby kosztować 20 mld USD, a druga - 30 mld.

Podczas tegorocznych Oskarów wielkie emocje wzbudził zwycięzca w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny – „Nie chcemy innej ziemi”. Twórcy – Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham i Rachel Szor – przedstawili w nim historię walki palestyńskich mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu. Odbierając nagrodę, Basel Adra mówił o konieczności zatrzymania czystek etnicznych, a Yuval Abraham podkreślił, że „nie ma innej drogi niż prawa narodowe dla naszych ludów”.

źródło: 
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat