W mediach społecznościowych krążą wpisy podważające istnienie maszyny śmierci – stworzonego przez Niemców, krematorium w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Autorzy tych treści zestawiają historyczne i współczesne zdjęcia obozu, sugerując, że komin krematorium został dobudowany po wojnie, co miałoby dowodzić fałszerstwa. Świadczy to nie tylko o braku kompetencji osób tworzących te informacje wybielające Niemców, ale również o celowej manipulacji fotografiami historycznymi.
Manipulacja faktami
Zdjęcia wykorzystywane przez negacjonistów są autentyczne, ale ich kontekst historyczny jest celowo zniekształcany.
Krematorium I działało od 1940 do 1943 roku, po czym jego funkcję przejęły większe obiekty w Birkenau. W 1944 roku, gdy krematorium przekształcono w schron przeciwlotniczy, komin i piece zdemontowano. Po wojnie byli więźniowie zdecydowali o rekonstrukcji budynku w jego pierwotnym kształcie.
Question about the Auschwitz chimney after 1945 🏛️@Red_Pill_US on X asked why the chimney at Auschwitz was added after 1945, referencing a photo comparing the camp in 1945 and today. Posted on March 21, 2025, the query sparks discussion about the historical reconstruction of… pic.twitter.com/oxXmGhvHoB
— KrystianK017 (@KrystianK017) March 22, 2025
Dowody historyczne
Dr Igor Bartosik z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau podkreśla, że istnieją plany architektoniczne z 1941 roku, dokumentujące istnienie komina i pieców. Ponadto zachowały się fotografie z okresu wojny, na których komin jest widoczny.
Chimney in Krema I Auschwitz was constructed after the end of the war. https://t.co/X8yKkr0j44 pic.twitter.com/HCGWdYaEUK
— Just (@TruthNoOpinions) December 16, 2024
Jak wielka jest skala negacjonizmu?
Manipulacje historyczne nie ograniczają się jedynie do krematorium. Negacjoniści oprócz kwestionowania istnienia krematoriów w niemieckich obozach śmierci, podważają również liczbę ofiar Holocaustu, kwestionują użycie cyklonu B do masowej zagłady i przypisując zgony w obozach jedynie złym warunkom sanitarnym.
Eksperci ostrzegają, że negacjonizm Holocaustu, często motywowany antysemityzmem, nie jest zjawiskiem nowym.
,,Ważna jest edukacja, by nie powielać fałszywych narracji
– podkreśla Bartosik.