W nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku wybuchło II powstanie śląskie - pierwsze ze śląskich powstań, które osiągnęło swe cele. Powstańcy chcieli zademonstrować siłę żywiołu polskiego oraz wziąć odwetem za ataki niemieckiego terroru.
Rozkaz do walki wydano 19 sierpnia 1920 r., powstanie rozpoczęło się w kilka godzin po nim i objęło praktycznie cały okręg przemysłowy. Bezpośrednim celem powstańców było wyparcie niemieckiej Policji Bezpieczeństwa z obszaru plebiscytowego, a także likwidacja niemieckich organizacji paramilitarnych i bojówek.
Dowodzeni z Dąbrówki Małej (obecnie dzielnica Katowic) powstańcy m.in. szybko zniszczyli na całym terenie sieć łączności i opanowali powiaty: katowicki i bytomski oraz większość tarnogórskiego, rybnickiego, zabrzańskiego i lublinieckiego. Akcja zakończyła się 25 sierpnia na rozkaz jej dowódców.
Wydarzenia związane z pierwszym śląskim zwycięskim powstaniem przygotowuje w regionie szereg instytucji, w tym IPN, muzea i lokalne samorządy. Jednym z nich będzie radiowy koncert audiowizualny, które w siedzibie Polskiego Radia Opole zorganizuje 19 sierpnia (w rocznicę wybuchu zrywu) Muzeum Powstań Śląskich. Zgodnie z zapowiedzią Marioli Miklaszewskiej z tej współprowadzonej przez samorządy Świętochłowic oraz woj. śląskiego placówki, na koncert pod nazwą "JO. Krew i gniew" złożą się piosenki powstańcze i patriotyczne.