Historia

100. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego

Powstańcy Śląscy (Narodowe Archiwum Cyfrowe)
podpis źródła zdjęcia

W nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku wybuchło II powstanie śląskie - pierwsze ze śląskich powstań, które osiągnęło swe cele. Powstańcy chcieli zademonstrować siłę żywiołu polskiego oraz wziąć odwetem za ataki niemieckiego terroru.

Drugie Powstanie Śląskie było odpowiedzią polskich organizacji wojskowych i plebiscytowych na antypolskie działania niemieckie przed mającym tam się wkrótce odbyć plebiscytem (odbył się w marcu 1921 r.).

Rozkaz do walki wydano 19 sierpnia 1920 r., powstanie rozpoczęło się w kilka godzin po nim i objęło praktycznie cały okręg przemysłowy. Bezpośrednim celem powstańców było wyparcie niemieckiej Policji Bezpieczeństwa z obszaru plebiscytowego, a także likwidacja niemieckich organizacji paramilitarnych i bojówek.

Dowodzeni z Dąbrówki Małej (obecnie dzielnica Katowic) powstańcy m.in. szybko zniszczyli na całym terenie sieć łączności i opanowali powiaty: katowicki i bytomski oraz większość tarnogórskiego, rybnickiego, zabrzańskiego i lublinieckiego. Akcja zakończyła się 25 sierpnia na rozkaz jej dowódców.

Wydarzenia związane z pierwszym śląskim zwycięskim powstaniem przygotowuje w regionie szereg instytucji, w tym IPN, muzea i lokalne samorządy. Jednym z nich będzie radiowy koncert audiowizualny, które w siedzibie Polskiego Radia Opole zorganizuje 19 sierpnia (w rocznicę wybuchu zrywu) Muzeum Powstań Śląskich. Zgodnie z zapowiedzią Marioli Miklaszewskiej z tej współprowadzonej przez samorządy Świętochłowic oraz woj. śląskiego placówki, na koncert pod nazwą "JO. Krew i gniew" złożą się piosenki powstańcze i patriotyczne.
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat