Walczył w wojnie obronnej 1939 roku i w Powstaniu Warszawskim. Dowodził harcerskim batalionem „Zośka” oraz Brygadą Dywersji „Broda 53”. 4 kwietnia 1914 roku urodził się Ryszard Białous, pseudonim „Jerzy”, harcmistrz, kapitan Armii Krajowej. Zmarł w 1992 roku w Argentynie.
W 1939 walczył w obronie Warszawy, był dowódcą w batalionie saperów 8. Dywizji Piechoty. W 1974 roku Ryszard Białous wspominał w Polskim Radiu, że początek wojny zastał go w Twierdzy Modlińskiej, skąd wyruszył ze swoim oddziałem.

19 września 1939 roku Ryszard Białous został ciężko ranny
Groziła mu amputacja nóg. Jego powrót do zdrowia trwał cztery miesiące. Od wiosny 1940 roku był już zaangażowany w działalność Związku Odwetu. Opracowywał instrukcje sabotażu i dywersji, wykonując prace związane z dywersją kolejową, między innymi na warszawskim węźle kolejowym.
Ryszard Białous współtworzył program Szarych Szeregów. Do marca 1943 roku był kierownikiem organizacyjnym akcji „N” - działań dywersyjnych i propagandowych prowadzonych przez Armię Krajową w środowiskach niemieckich.
Dowodzony przez niego oddział specjalny „Jerzy”, zasłużony w słynnej akcji pod Arsenałem, po śmierci Tadeusza Zawadzkiego został przekształcony w batalion „Zośka” Kedywu Komendy Głównej AK.
W Powstaniu Warszawskim Ryszard Białous był zastępcą dowódcy, a następnie dowódcą Brygady Dywersji „Broda 53” w Zgrupowaniu AK „Radosław”. Stał też dalej na czele batalionu „Zośka”, z którym walczył przez całe powstanie. W tym czasie zginęło 360 żołnierzy oddziału, czyli około 70 procent batalionu.
We wrześniu 1944 roku został mianowany kapitanem. Trzykrotnie otrzymał Krzyż Walecznych oraz Order Virtuti Militari V klasy.
Po upadku Powstania Warszawskiego Ryszard Białous znalazł się w niemieckiej niewoli. Uwolniony w 1945 roku, został przydzielony do 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego.
Po wojnie kontynuował działalność w ruchu harcerskim
Był Naczelnikiem Harcerzy ZHP poza granicami kraju. Od 1946 roku przebywał na emigracji, najpierw w Londynie, a następnie wyjechał do Argentyny. Pełnił tam funkcję ministra do spraw planowania i rozwoju w rządzie prowincji Neuquén. Działał w Związku Polaków w Argentynie. W 1974 roku odwiedził ojczyznę, brał udział w obchodach 30. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Ryszard Białous zmarł 24 marca 1992 roku w Neuquén w Argentynie. Szczątki kapitana zostały sprowadzone do Polski w 2019 roku. 31 lipca urnę z jego prochami złożono na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Tego samego dnia został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika i odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Decyzją Przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego harcmistrza Dariusza Supła został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP.
Swoje wspomnienia Ryszard Białous spisał w książce „Walka w pożodze”, opublikowanej w 1947 roku w Niemczech, a w Polsce po roku 1989. Przechowywane przez niego dokumenty związane z batalionem „Zośka” trafiły w 2007 roku do Polski. Fotografie, odręczne szkice, mapy, relacje oraz wspomnienia dotyczące Powstania Warszawskiego są przechowywane w Archiwach Państwowych.
Z kolei w 2021 roku do Muzeum Historii Polski zostały przekazane pamiątki po Ryszardzie Białousie. Wśród podarowanych przez synów kapitana przedmiotów znalazły się: Krzyż Harcerski, Order Virtuti Militari, mundur oraz płaskorzeźba Matki Bożej Ostrobramskiej.