Kartka z kalendarza

26 marca 1945 roku urodził się Zenon Laskowik, aktor i satyryk

image
Zenon Laskowik, fot. PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz
podpis źródła zdjęcia

26 marca 80 lat kończy Zenon Laskowik, aktor i satyryk, współtwórca słynnego w latach 70. i 80. poznańskiego kabaretu Tey. Założony wspólnie z Krzysztofem Jaślarem i Aleksandrem Gołębiewskim. Laskowik występował w duecie z Januszem Rewińskim, a następnie z Bohdanem Smoleniem.

Zenon Laskowik - postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej rozrywki

Kabaret Tey, który pierwszy występ dał 17 września 1971 roku, nazwę wziął od zaimka „ty”, w gwarze poznańskiej brzmiącego: „tej”. Zenon Laskowik zmienił ostatnią literę, by nadać jej nowoczesny charakter.


Występy Tey cieszyły się wielką popularnością, publiczność przyciągały inteligentne teksty i gra z cenzurą za pomocą aluzji i dwuznaczności.


Symbolem Tey stał się minispektakl „S tyłu sklepu”, zaś skecze, takie jak „Egipskie ciemności” i „Pani Pelagia”, weszły do historii polskiej estrady.

Tey rozsławiła zdobyta już w 1973 roku opolska „Złota Szpilka” oraz nagroda Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii najlepszego kabaretu. Wtedy to na festiwalu odbył się pojedynek kabaretów, w którym Tey pokonał Salon Niezależnych, Pod Egidą oraz Elitę.

 Zenon Laskowik, 1983 r., fot. PAP/Maciej Belina Brzozowski
Zenon Laskowik, 1983 r., fot. PAP/Maciej Belina Brzozowski

Na początku lat 90. Zenon Laskowik wycofał się z życia estradowego, powodem były między innymi problemy z uzależnieniem od alkoholu. Przy wsparciu żony podjął leczenie, i pracę listonosza w Poznaniu.

We wrześniu 2003 roku Zenon Laskowik odebrał Złotą Płytę kabaretu Tey wydaną przez Polskie Radio.


Siedem lat później, w 2010, po 30 latach nieobecności, wystąpił na 47. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Publiczność oklaskiwała artystę na stojąco i odśpiewała mu „Sto lat”.

Satyryk jest laureatem wielu wyróżnień

Satyryk jest laureatem wielu wyróżnień, między innymi zdobywcą Super Wiktora, Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2010 i - wraz z Waldemarem Malickim - Telekamery „Tele Tygodnia” w kategorii Rozrywka - osobowość w 2010 roku.


Poznańscy radni przyznali mu w 2005 roku tytuł „Zasłużony dla Miasta Poznania”. Ich zdaniem, artysta świetnie promuje Poznań, rozsławia miejscowy humor, a w czasach PRL jego kabaret był miejscem, w którym każdy czuł się wolny.

Zenon Laskowik, KFPP Opole 2024, fot. Archiwum TVP/Jacek Kurnikowski/AKPA
Zenon Laskowik, KFPP Opole 2024, fot. Archiwum TVP/Jacek Kurnikowski/AKPA

W latach 2005-2009 Zenon Laskowik był dyrektorem artystycznym Platformy Artystycznej O.B.O.R.A. Potem występował na scenie kinoteatru Apollo, w Kabareciarni Laskowika z programem „Co się dzieje, co się dzieje...”.


W 2009 roku wziął udział w XI Mazurskiej Nocy Kabaretowej w Mrągowie, prezentując swoje skecze, w tym charakterystyczny monolog przez telefon.


Wraz z Waldemarem Malickim zorganizował też cykl koncertów dla Telewizji Polskiej, gdzie znalazły się zarówno tradycyjne skecze „Filharmonii Dowcipu” jak i nowe, autorstwa Laskowika i Jacka Fedorowicza.

źródło: IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat