Historia

Senat RP oddaje hołd wybitnemu filozofowi - ks. Józef Tischner jednym z patronów 2025 r.

Ksiądz Józef Tischner udzielający wywiadu, fot: PAP/
Ksiądz Józef Tischner udzielający wywiadu, fot: PAP/Jerzy Ochoński
podpis źródła zdjęcia

Senat RP ustanowił rok 2025 rokiem ks. prof. Józefa Tischnera. Uczcił w ten sposób 25. rocznicę jego śmierci. Duchowny, filozof i intelektualista zasłużył się jako kapelan „Solidarności” i autor dzieł, które do dziś inspirują do refleksji nad solidarnością i wolnością. „Ks. Tischner budował mosty między światami religijnym i świeckim, a jego dziedzictwo pozostaje aktualne w współczesnych debatach” – podkreśla izba wyższa parlamentu.

W każdej chwili możemy wznieść się ponad siebie i zacząć wszystko od nowa – pisał, apelując o odpowiedzialność i dialog

Ks. Tischner, autor słynnej „Etyki solidarności” (1981), był moralnym przewodnikiem pokolenia „Solidarności”. Jego spojrzenie na przemiany lat 80. stało się intelektualnym fundamentem walki o wolność.

Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków, umacniając międzynarodową pozycję autora.

,,

Nie każde «my», nie każde «razem» jest już solidarnością. Autentyczna solidarność – powtórzmy to raz jeszcze – jest solidarnością sumień


- pisał w wydanej w 1981 r. „Etyce solidarności”.

Ks. Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu, a młodość spędził w Łopusznej, gdzie spoczął po śmierci w 2000 r. Jego dorobek obejmuje dziesiątki dzieł filozoficznych, m.in.:
„Myślenie według wartości” (1982)
„Historia filozofii po góralsku” (1997).

Pracował jako wykładowca na Papieskiej Akademii Teologicznej i uczniem Romana Ingardena.

Był laureatem Nagrody Pen Clubu, Złotego Mikrofonu, nagrody Fundacji im. Stefana Kisielewskiego (1993) oraz Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego. We wrześniu 1999 roku kapłan otrzymał Order Orła Białego

Do historii przeszły homilie dla robotników lub dzieci oraz głoszone gwarą kazania dla górali. Był kapelanem i honorowym członkiem Związku Podhalan. Wielokrotnie opisywał piękno Gorców i Tatr oraz piękno natury.

Zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat na nowotwór krtani, z którym zmagał się przez kilka lat. Pochowano go 2 lipca 1999 r. na cmentarzu parafialnym w Łopusznej k. Nowego Targu.

Senat podkreśla, że ks. Tischner’s dziedzictwo jest pomostem między wartościami chrześcijańskimi, a humanizmem współczesności.

źródło: PAP, Senat RP
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat