Polska

Historia odwagi w cieniu stanu wojennego. Premiera filmu „Nić nadziei” w kinie Atlantic

Premierowy pokaz filmu IPN „Nić nadziei” – Warszawa, 28 marca 2025. Fot. Sławomir Kasper (IPN)
Premierowy pokaz filmu IPN „Nić nadziei” – Warszawa, 28 marca 2025. Fot. Sławomir Kasper (IPN)
podpis źródła zdjęcia

Rok 1982. Polska zmaga się z rzeczywistością stanu wojennego – represje, cenzura i strach są codziennością. W tym mrocznym okresie Kazimiera Kwiek, mieszkanka Krakowa, decyduje się na odważny gest, by wysłać światu sygnał nadziei. Jej historia stała się inspiracją dla filmu „Nić nadziei” w reżyserii Macieja Fijałkowskiego, który miał swoją premierę w warszawskim Kinie Atlantic. Obraz został wyprodukowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.

Głos wsparcia dla Polski

Przed pokazem głos zabrał zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.
,,

Stan wojenny to był czas apokalipsy dla polskiego narodu, który cofnął Polskę o dekady. Ale był Jan Paweł II, największy Polak w dziejach, i prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym przemówieniu przekazał wiele słów wsparcia uciemiężonej Polsce. Ta prawdziwa Polska mogła na niego liczyć


– podkreślił.

Refleksja nad wolnością

Po projekcji odbyła się dyskusja o wspólnocie idei wolności między Polakami a Amerykanami. Wzięli w niej udział m.in. córka Kazimiery Kwiek, Monika, oraz historyk IPN Grzegorz Majchrzak. Rozmowę poprowadził Jan Pospieszalski.

Symbol odwagi

Film „Nić nadziei” przypomina, że nawet w najciemniejszych czasach ludzka determinacja może przezwyciężyć ucisk. Czy gest Kazimiery Kwiek stanie się symbolem wiary w siłę jednostki wobec totalitaryzmu?
źródło: Instytut Pamięci Narodowej/fb
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat