W rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie odbył się we wtorek pokaz filmu „Goliat. Zapomniany bohater” upamiętniającego życie zmarłego w 2021 r. prof. Juliana E. Kulskiego, nastoletniego uczestnika Powstania Warszawskiego, architekta Banku Światowego i działacza Polonii. Dziś jego ducha reprezentują ukraińscy obrońcy - powiedział ambasador Marek Magierowski. Wydarzenie patronatem medialnym objęła TVP Polonia.
Film o profesorze Julianie E. Kulskim „Goliat. Zapomniany bohater”
Dokument w reżyserii Tomasza Sańprucha i Witolda Tabaki opowiada o wojennej historii Juliana Eugeniusza Kulskiego oraz jego ojca, Juliana Spitosława Kulskiego, zastępcy prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, a później prezydenta okupowanej stolicy, pracującego jednocześnie dla państwa podziemnego.
Opisuje m.in. relacje między Kulskimi i niemieckim starostą Warszawy Ludwigiem Leistem, który pomógł uwolnić Kulskiego jr. z rąk Gestapo, kiedy ten został aresztowany w wieku 13 lat. Mówi też o roli Kulskiego sr. i ratusza w podtrzymywaniu działalności ruchu oporu.
Sam Kulski w państwie podziemnym działał od 1942 r., kiedy prowadził działalność dywersyjną pod opieką Ludwika Begiera ps. „Goliat”. W wieku 15 lat walczył na Żoliborzu w Powstaniu Warszawskim, przejmując po Begierze pseudonim.
,,On reprezentował pokolenie wojowników, niepokonany duch (...) Dziś jego duch jest tu reprezentowany przez ukraińskie flagi. Oba nasze narody kierują się hasłem za wolność naszą i waszą. Zainspirowało ono pokolenie po pokoleniu, by stawić czoła agresorom. Dzielimy tego ducha także z narodem amerykańskim
- powiedział przed pokazem ambasador RP Marek Magierowski.
- Stany Zjednoczone: Premiera filmu „Goliat – zapomniany bohater”
- Zapomniany bohater - śladami pamięci Juliana Eugeniusza Kulskiego ps. “Goliat”
- „Goliat. Zapomniany bohater”
,,Przez cały czas podczas komunistycznego reżimu, Rosjanie chcieli nas zmusić do zapomnienia o naszej historii, naszej odwagi, determinacji i osiągnięć (...) Dziś znów chcą to robić, zmusić nas do zapomnienia o ludobójstwie, przyzwyczaić nas do tego. Chciałbym skorzystać z tej okazji, by powiedzieć: nie zapomnimy tego, nie zapomnimy o naszych bohaterach, o ukraińskich bohaterach, nie zapomnimy tego, co zrobił Putin. To na zawsze pozostanie w naszej pamięci
- powiedział Niedzielski.
Małgorzata Bogusz, prezes organizatora wydarzenia - Fundacji Kulskich, również porównała wybór profesora by walczyć do wyboru stawienia oporu przez Ukraińców.
W rozmowie z PAP zaznaczyła, że m.in. dlatego fundacja angażuje się w pomoc Ukrainie, m.in. wysyłając sprzęt medyczny.
Cały film „Goliat – zapomniany bohater” online oglądaj w vod.tvp.pl
Profesor Julian E. Kulski - ceniony architekt, aktywny działacz Polonii
Wdowa po Kulskim, Catharine Kulski, wspominała z kolei, że jej mąż sprawił że „zakochała się w Polsce” i w Warszawie. Wspominała też, że kiedy umierał w ub.r. wieku 91 lat, towarzyszyły mu piosenki powstańcze.
Po zakończeniu powstania 15-letni Kulski trafił do obozu jenieckim w Altengrabow. Po wyzwoleniu udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie dostał azyl. Zaczął tam - za radą m.in. Jana Nowaka-Jeziorańskiego - studia architektoniczne na Oxfordzie, a wkrótce potem został przyjęty do amerykańskiego Yale.
W USA stał się cenionym architektem, pracując m.in. w Banku Światowym, gdzie był autorem projektów w 30 krajach na całym świecie.
Był też aktywnym działaczem Polonii i członkiem waszyngtońskich elit, pomagając w nawiązywaniu kontaktów polsko-amerykańskich. Podczas wtorkowej uroczystości Catharine Kulski została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, zaś prezes fundacji Małgorzata Bogusz oraz prezes Agencji Badań Medycznych Łukasz Sierpiński otrzymali medale Pro Bono Poloniae.