Wielowątkowym rozmowom z Polkami i Polakami, którzy odnoszą sukces w Norwegii poświęcony jest cykl podcastów „Rozmowy o Północy. Sukces w Norwegii”. Wywiady prowadzi Maria Puka-Jażdżyk, tłumaczka i ekonomistka. Patronat medialny sprawuje TV Polonia.
,,Jako tłumaczka kontaktuję się z różnymi środowiskami. Znam norweską Polonię. Docieram do wielu ciekawych rozmówców, którzy opowiadają mi szczerze i otwarcie o swojej drodze do sukcesu w Norwegii. Udzielają rad osobom, które chciałyby podjąć pracę i rozwijać się w tym kraju
- mówi autorka i producentka podcastów Maria Puka-Jażdżyk.
,,Moi rozmówcy są związani z Polską w różny sposób: mają polsko-norweskie rodziny, albo przyjechali z kraju, żeby rozwijać się w Norwegii. Łączy ich także fakt, że odnoszą sukcesy w Norwegii
– mówi Maria Puka-Jażdżyk.
Autorka oraz TV Polonia, która sprawuje patronat medialny nad cyklem, zachęcają do poznawania Norwegii poprzez śledzenie ciekawych losów bohaterów podcastów. Opowiadają o trudnościach i o radościach.
Rekomendują miejsca, które warto zwiedzić, jedzenie, którego warto posmakować, a także radzą jak – krok po kroku - odnieść sukces i przygotować się np. do pracy i życia w Norwegii. Podpowiadają jak spełniać się zawodowo i ciekawie żyć na emigracji.
,,Jestem bardzo wdzięczna moim rozmówcom za to, że szczerze i otwarcie opowiadają o swoich losach. Z zaufaniem powierzają nam swoje historie, które bywały niełatwe, choć ostateczny sukces potwierdza, że zakończyły się happy endem
– mówi autorka podcastów.
Polscy rozmówcy – inżynierowie, artyści, lekarze, kosmetyczki, tłumaczki, sportowcy, pasjonaci jazy na motocyklu czy łowienia ryb – dają nam informacje „z pierwszej ręki” o życiu, pracy, nauce w Norwegii a także o spędzaniu czasu wolnego. Z humorem opowiadają o odkrywaniu różnic kulturowych, o problemach, które musieli rozwiązać, trudnościach, które musieli przezwyciężyć.
Wspominają o zaskoczeniach związanych z norweskim stylem życia a więc uprawianiem sportów do późnego wieku, kultywowaniem tradycji przebywania na świeżym powietrzu nawet w złych warunkach atmosferycznych, bo „nie ma złej pogody – masz tylko niewłaściwe ubranie”, jak głosi norweskie porzekadło.
Norwegowie według polskich rozmówców, jawią się jako naród zdystansowany, ale zarazem zyskują przy bliższym poznaniu, stając się „przyjaciółmi na całe życie”. Kraj jest wielokulturowy, pracuje się w międzynarodowych zespołach specjalistów, ale wyzwaniem bywa np. prawidłowa wymowa imienia polskiego szefa – cenionego inżyniera branży naftowej, który nazywa się… Gregor? … Gregosz?... Grzegorz!
Autorka podcastów, od 22 lat związana jest z Norwegią. Jest dobrze przygotowana do rozmów na wiele tematów, dopowiada więc i uzupełnia poruszane w rozmowach wątki. Przez to wywiady są kopalnią wiedzy i „bez pudru”, wnikliwie i prawdziwie ukazują oblicze Norwegii.
,,Znam ten kraj, język, kulturę, ale dzięki moim rozmówcom nie raz uczę się nowych zaskakujących faktów
– mówi Maria Puka-Jażdżyk.
Rozmawia życzliwie, serdecznie i kompetentnie. Jej rozmówcy zdradzają więc swoje recepty na sukces w tym „Najlepszym kraju do życia”, jak określiła Norwegię Nina Witoszek z Uniwersytetu w Oslo, w swojej poczytnej książce. Opowiadają bez tajemnic z jakim bagażem wyjechali z Polski. Mówią, jaka jest cena osiągania celu w Norwegii oraz jak jest ich recepta na sukces w wykonywanych zawodach.
Podcasty są kopalnią rzetelnych informacji, z autoryzowanych źródeł. Zawierają moc ciekawostek o Norwegii. Co tydzień publikowany jest nowy odcinek.

„Rozmowy o Północy. Sukces w Norwegii”
Odcinek: Jak stać się bogatszym w Norwegii? Tajemnice inwestowania w Norwegii – przepis Grzegorza
Opis: Czy Polak w Norwegii może stać się bogaty jak Norwegowie? W tym odcinku podcastu Rozmowy o Północy goszczę Grzegorza – inżyniera budowy okrętów, autora bloga Inwestuj Długoterminowo oraz gościa podcastów serii Atlas ETF. Grzegorz opowiada, jakie możliwości finansowe oferuje Norwegia, jak skutecznie inwestować i budować majątek. Grzegorz dzieli się swoimi doświadczeniami, zdradza tajemnice skutecznego inwestowania, a także tłumaczy, jak wygląda inwestowanie w Norwegii z perspektywy Polaka. Jeśli zastanawiasz się, czy można być bogatszym w Norwegii – ten odcinek jest dla Ciebie!
Rozmowy o Północy – polskie sukcesy w Norwegii: O inwestowaniu Grzegorz Radziukiewicz
Inżynier Grzegorz Radziukiewicz inwestuje hobbystycznie i doradza Polakom, by inwestowali pracując w Norwegii. Założył blog Inwestuj Długoterminowo. Pl , Opowiada jak znalazł pracę i wspina się po szczeblach kariery w branży ropy i gazu...
- Pracuję w międzynarodowe środowisku, 30 narodowości reprezentowanych jest w naszym biurze w Bergen – mówi w podcaście zatytułowanym „Jak stać się bogatszym w Norwegii?”.
- Mamy miesiąc kultury międzynarodowej, codziennie lunch wg receptury z innego państwa. W pracy posługujemy się językiem norweskim albo angielskim, jeśli jest ktoś, kto w norweskim nie czuje się pewnie. Szacunek, to jest wartość dominująca w pracy. Nie rozkazuje się, nie wydaje poleceń, prosi się pracownika by wykonał pracę.