Projekt „Warstwy Pamięci” powstał, by upamiętnić polskich obywateli, którzy zostali zmordowani w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej, ale również by ukazać skalę dramatu społeczeństwa polskiego. Za projekt odpowiada zespół Reduty Dobrego Imienia.
Projekt ten jest pierwszym serwisem (bazą informacji historycznych) stworzonym na taką skalę i zawiera ok. 18 tysięcy punktów na mapie odzwierciedlających wymiar zbrodni dokonanych przez niemieckich i sowieckich okupantów.
„Opracowana warstwa martyrologiczna przyczyni się do upamiętnia Ofiar - polskich obywateli, którzy zostali zmordowani w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej, ale również ukaże skalę dramatu społeczeństwa polskiego w latach 1939-1989 r.” - podkreśla RDI.
Uwidocznione na mapie punkty to miejsca, którymi mogą być byłe niemieckie obozy, więzienia, cmentarze, przydrożne krzyże, miejsca kaźni ukryte głęboko w lasach oraz inne obiekty, które związane są z wydarzeniami lub postaciami znaczącymi dla dziedzictwa narodu i państwa polskiego.
Podane są także współrzędne GPS określające dane miejsce. Na mapie wyróżnione są podkategorie: „niemieckie obozy śmierci”, „niemieckie obozy koncentracyjne”, „obozy przesiedleńcze”, „obozy pracy”, „obozy germanizacyjne”, „obozy jenieckie”, „obozy sowieckie”, „areszt”, „deportacja”, „cmentarz, mogiła”, „getto”, „katownia niemiecka, gestapo”, „katownia sowiecka, NKWD, MO, UB, SB”, „bombardowanie”, „egzekucja”, „pacyfikacja”, „obóz, internowanie duchownych”, „pole walki”.
RDI planuje rozbudowę serwisu, obecnie trwają intensywne prace, aby w najbliższej przyszłości opublikować kolejne warstwy pamięci prezentujące ważne wydarzenia, które zapisały się na kartach polskiej historii.
„Docelowo na mapie mogą znaleźć się również miejsca pamięci, które rozsiane są niemalże na całym globie (np. w granicach dzisiejszych Niemiec, dzisiejszej Rosji, dzisiejszego Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, republik syberyjskich itd.), gdyż dramat społeczeństwa polskiego, a co za tym idzie, śmierć z rąk niemieckich czy sowieckich okupantów nie zależały od granic” - zaznaczono.
Interaktywna mapa „Warstwy Pamięci” dostępna jest na stronie www.warstwypamieci.pl