Historia

Historia polskiej obecności na Syberii. Rusza Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Fragment wystawy stałej w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku (fot. PAP/Artur Reszko)
podpis źródła zdjęcia

W piątek 17 września odbędzie się oficjalnie otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Od czwartku do niedzieli potrwają obchody związane z otwarciem instytucji.

Kościół w dawnym sklepie spożywczym źródło. misyjne.pl

Rosja: Polski kościół na Syberii

Polacy na świecie
Muzeum Pamięci Sybiru zostało powołane cztery lata temu jako miejska placówka kultury. Jego docelowa siedziba powstała pod koniec 2019 roku, w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej. Główną częścią muzeum jest stała ekspozycja, która przedstawia historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód. Władze miasta podkreślają, że instytucja w Białymstoku jest „hołdem złożonym Sybirakom i ich rodzinom”. 

Oficjalne otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru zaplanowano na 17 września, w Światowym Dniu Sybiraka i 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Oprócz oficjalnego otwarcia zorganizowane zostały także inne wydarzenia. W czwartek ma zostać powołany Instytut Badawczy im. Seweryna Nowakowskiego, a od soboty muzeum będzie otwarte dla odwiedzających. Obchody zakończą się w niedzielę, kiedy odbędzie się przejazd rowerowy „Peletonem Pamięci” i piknik „Śniadanie Kresowe”. 

Ułan Ude fot. R. Sławczyński.

Rosja: Polska historia z Buriacji

Polacy na świecie
Muzeum Pamięci Sybiru to trzykondygnacyjny kompleks, na który oprócz magazynów składa się też nowy budynek, ma powierzchnię 5,5 tys. mkw. Dyrektor instytucji prof. Wojciech Śleszyński powiedział, że samo miejsce „krzyczy”, bo to właśnie stąd były odprawiane pociągi na Wschód. 

Na wystawę stałą wchodzi się przez zabytkowy wagon, którym wywożono ludzi na Sybir. Oprócz relacji, historię „opowiadają” też przedmioty. Muzeum zebrało ponad 5 tys. eksponatów i pamiątek po Sybirakach. Na wystawie będą prezentowane nieliczne. „Wybraliśmy eksponaty, które mają pasować do opowieści, które mają przykuć uwagę, wyjaśnić, być zapamiętane” - mówił dyrektor. 

Przy muzeum ustawiono pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki. To zgłoszony kilka lat temu pomysł miejscowego oddziału Związku Sybiraków i kolejne w mieście miejsce upamiętnienia osób wywiezionych na Wschód.
Część wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru (fot. PAP/Artur Reszko)
Część wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru (fot. PAP/Artur Reszko)
źródło: 
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat