19 lutego obchodzimy obchodzi Dzień Nauki Polskiej, upamiętniając dokonania polskich naukowców. Jako datę święta wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług - nie tylko w dziedzinie astronomii. Jego dzieło "O obrotach sfer niebieskich" było wykładnią teorii heliocentrycznej i zrewolucjonizowało światową naukę. Kopernik zapisał się w historii także innych dziedzin, w tym m.in. ekonomii, prawa, medycyny czy kartografii.
Nauka w liczbach
Z najnowszych danych wynika, że w Polsce funkcjonuje 575 uczelni i instytucji naukowych, w tym 135 publicznych, 207 niepublicznych oraz 16 uczelni kościelnych. Oprócz tego działa 217 instytucji naukowych, takich jak instytuty badawcze czy Polska Akademia Nauk.
Na polskich uczelniach studiuje ponad 1,2 mln osób, z czego 59 proc. stanowią kobiety. Panie są w większości również wśród absolwentów studiów magisterskich (71 proc.) i studentów pochodzących ze wsi (62 proc.). Natomiast 70 proc. osób uzyskujących tytuł inżyniera to mężczyźni.
Czytaj też: 19 lutego 1473 roku urodził się Mikołaj Kopernik
W 2022 r. na polskich uczelniach zatrudnionych było prawie 95 tys. nauczycieli akademickich, z czego mężczyźni stanowili ponad połowę (51,5 proc.). Podobne proporcje można było zaobserwować na uczelniach publicznych i niepublicznych.
Dziedzictwo Kopernika i współczesne inspiracje
Mikołaj Kopernik, autor przełomowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, zrewolucjonizował świat nauki. Jego dorobek nie ograniczał się jednak tylko do astronomii – zajmował się również ekonomią, prawem, medycyną i kartografią.
Dzień Nauki Polskiej obchodzimy już po raz szósty. Ustanowiony został w 2020 roku i ma na celu nie tylko uhonorowanie historycznych osiągnięć i stanowić wyraz uznania dla obecnie pracujących, ale także inspirowanie przyszłych pokoleń do rozwijania pasji badawczej. Jest to okazja do refleksji nad wkładem Polski w światową naukę oraz do docenienia współczesnych naukowców pracujących nad nowymi odkryciami.