12 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Wykorzystaniem Dzieci jako Żołnierzy. Według UNICEF około 300 tysięcy dzieci w ponad 20 krajach jest zmuszanych do udziału w konfliktach zbrojnych. Blisko 40% z nich stanowią dziewczęta. W sumie nawet 420 milionów dzieci żyje w strefach wojennych, gdzie każdego dnia stają się ofiarami przemocy.
On the International Day against the use of Child Soldiers, ✋🔴 draw a red hand. Share it. Be part of the movement to stop child recruitment.
— EUMyanmar (@EUMyanmar) February 12, 2025
Facts -> Compared to 2022, Myanmar saw an 123% increase in grave violations against children in 2023. Myanmar now stands alongside the… pic.twitter.com/331aPyuDnP
Dzieci-żołnierze są porywane z domów i szkół lub sprzedawane przez rodziny do oddziałów zbrojnych. Wykorzystywane m.in. jako:
• Bojownicy
• Szpiedzy
• Snajperzy
• Pomoc medyczna w strefach ciężkich walk
• Kucharze
• Ofiary przemocy seksualnej
• Żywy towar.
Przechodzą brutalne szkolenia, często zmuszane do aktów przemocy wobec własnych bliskich. W regionach ogarniętych konfliktami brak edukacji i perspektyw sprawia, że niektóre dzieci same zgłaszają się do walki, widząc w tym jedyną szansę na przetrwanie.
It is everyone’s responsibility to protect children.
— UNICEF Moçambique (@UNICEF_Moz) February 12, 2025
Today, on #RedHandDay, we must continue to work together to protect children's rights to a future free from armed violence. pic.twitter.com/WmfLjMvoya
Międzynarodowe działania i wyzwania
Choć od 2002 roku obowiązuje Fakultatywny Protokół do Konwencji Praw Dziecka zakazujący wykorzystywania nieletnich w wojsku, problem nadal jest aktualny. Wciąż trwają konflikty w Syrii, Mali i innych regionach, gdzie dzieci są wykorzystywane jako żołnierze.
Amnesty International podkreśla, że ogromny wpływ na tę sytuację ma międzynarodowy handel bronią.
Dostawcami 75% broni na świecie jest 6 stosunkowo bogatych krajów: USA, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania, Chiny i Francja. W kwietniu 2013 roku na forum ONZ został przyjęty Traktat o Handlu Bronią, zakazujący państwom transferów broni konwencjonalnej do innych krajów, gdy istnieje ryzyko, że broń ta będzie wykorzystywana do popełnienia lub ułatwienia ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości lub zbrodni wojennych.
We wrześniu 2014 roku osiągnięto liczbę minimum 50 państw, które ratyfikowały traktat, co było warunkiem jego wejścia w życie. Spośród głównych eksporterów broni nie ratyfikowały go USA, Rosja i Chiny.
,,Zadaniem społeczności międzynarodowej jest ochrona najmłodszych przed okrucieństwem wojny i zapewnienie im przyszłości wolnej od przemocy.