Kartka z kalendarza

14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski

Obraz Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce R.P. 965” (kopia ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy), fot. PAP/Bartosz Jankowski
Obraz Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce R.P. 965” (kopia ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy), fot. PAP/Bartosz Jankowski
podpis źródła zdjęcia

14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski. Upamiętnia ono wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966 roku, kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą. Akt ten zainicjował chrystianizację ziem polskich i jest uznawany za początek naszej państwowości.

Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm RP 22 lutego 2019 r. Ma ono upamiętniać wydarzenie, które legło u fundamentów państwa polskiego i jednocześnie skłaniać do wdzięczności, zadumy i zastanowienia się nad tym, co każdy z nas może dla dobra Ojczyzny zrobić.


W myśl przyjętej ustawy 14 kwietnia ma być dniem „narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osoba za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność”.

Święto - jak napisano - powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego.


Ze względu na państwowy charakter, Polacy są tego dnia zachęcani do wywieszenia biało-czerwonych flag.

Chrzest - element, od którego zaczęła się historia Polski i jej chrześcijańskie dziedzictwo

„Mesco dux Poloniae baptizatur”, czyli „Mieszko książę Polski został ochrzczony” - tak lakonicznie opisano ten przełomowy moment w „Roczniku kapituły krakowskiej” przy roku 966.


Co do daty historycy są dość zgodni. Miejsce natomiast nie zostało jak dotąd ustalone. Wskazywane jest zarówno Gniezno, jak i Ostrów Lednicki czy Poznań.


Chrzest był elementem, od którego zaczęła się historia Polski i jej chrześcijańskie dziedzictwo.


Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 966 r. było wydarzeniem przełomowym. Polska weszła na trwałe do rodziny państw europejskich tworzących Christianitas, wspólnotę opartą na humanizmie zrodzonym z kontemplacji Boga.

Polska za czasów Mieszka I, fot. PAP/Maciej Zieliński
Polska za czasów Mieszka I, fot. PAP/Maciej Zieliński
„Koronacja pierwszego króla Polski”. Obraz Jana Matejki, fot. wikipedia

7 marca 1000 roku odbył się Zjazd Gnieźnieński

Kartka z kalendarza

Bezpośrednim motywem do przyjęcia chrztu przez ówczesnego władcę, było jego małżeństwo z czeską księżniczką Dobrawą, niezwykłą niewiastę, która całą resztę swego życia poświęciła ewangelizacji swych poddanych.


Pomagał jej w tym przybyły z Pragi biskup Jordan, który założył pierwsze na ziemiach polskich misyjne biskupstwo w Poznaniu.


Zaledwie 34 lata później, w roku 1000 miał miejsce Zjazd Gnieźnieński, mający charakter pielgrzymki do grobu męczennika Wojciecha Adalberta, z udziałem cesarza Ottona III, legat papieski i polski władca Bolesław.


Owocem zjazdu było powstanie pierwszej na ziemiach polskich metropolii, gwarantującej młodemu Kościołowi autonomię i jego zależność bezpośrednio od Rzymu. Ta wierność Rzymowi bez żadnych zawirowań i odstępstw charakteryzuje Kościół w Polsce od przeszło tysiąca lat.

14 kwietnia 1966 roku, rozpoczęły się główne obchody religijne Milenium Chrztu Polski

W całym kraju wzięły w nich udział tysiące ludzi, mimo że komunistyczne władze wszelkimi sposobami próbowały udaremnić lub zdezawuować kościelne uroczystości.


Nie wyrażono zgody na przyjazd do Polski papieża Pawła VI, odwoływano pociągi, rozpędzano procesje, a władze same zorganizowały konkurencyjne obchody tysiąclecia państwa polskiego.

W 1050. rocznicę chrztu Polski obchodzoną w 2016 roku, papież Franciszek napisał:

,,

Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał początek państwa polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość.


Franciszek odwiedził Polskę w 2016 roku. 28 lipca odprawił na Jasnej Górze uroczystą mszę, która była narodowym dziękczynieniem za chrzest Polski.
źródło: IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat