Niech uśmiech, radość i beztroska towarzyszą im przez cały czas - dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka. Został ustanowiony w 1954 przez ONZ dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.
,,Fajnie jest nie chodzić do pracy. Na przykład chcę iść na plac zabaw - idę na plac zabaw, chcę iść na basen - idę na basen. Dzieci mogą wariować, wygłupiać się i szaleć. Za nic się samemu nie płaci, nie trzeba zarabiać. Dzieci mają więcej wolnego czasu
- dodają dzieci z warszawskiej podstawówki.
,,Aby spełniały swoje pasje, realizowały swoje marzenia i znalazły chwilę beztroskiej zabawy. Tymi najważniejszymi osobami, najbliższymi naszym pociechom są właśnie rodzice. To dzięki nim dzieci kwitną, rozwijają się. Czas spędzony w gronie bliskich jest dla dzieci czasem najważniejszym
- dodaje Agnieszka Markowska.
Międzynarodowy Dzień Dziecka
W Polsce, Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim.
Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.
Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych.
Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka.
Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.
1 czerwca jako Dzień Dziecka przyjął się w ok. 50 krajach świata. Obchodzony jest w tym terminie w byłych krajach socjalistycznych, w wielu państwach afrykańskich i azjatyckich.
Historycznie pierwszy Dzień Dziecka świętowano w Turcji w 1920 r.
Dla upamiętnienia przyjętej w 1959 r. powszechnej Deklaracji Praw Dziecka niemal 30 krajów świata - m.in. Kanada, Dania, Finlandia, Szwecja, Hiszpania, Francja czy Izrael - wprowadziły do kalendarzy 20 listopada jako Dzień Dziecka.
Z kolei w Japonii Dzień Dziecka jest obchodzony 5 maja.