Kultura

Jest pierwszy zwiastun filmu „Biała odwaga” o kolaboracji części górali z nazistami

fot. kadr ze zwiastuna filmu „Biała odwaga”
„Biała odwaga” porusza temat kolaboracji części podhalańskich górali z nazistami podczas II wojny światowej, fot. kadr ze zwiastuna filmu „Biała odwaga”
podpis źródła zdjęcia

Obraz Marcina Koszałki pt. „Biała odwaga” porusza temat kolaboracji części podhalańskich górali z nazistami podczas II wojny światowej. Ten przemilczany fragment historii został ukazany przez pryzmat losów dwóch braci zakochanych w tej samej dziewczynie, którzy w momencie największej próby stają po przeciwnych stronach barykady. Film wejdzie na ekrany kin 8 marca, natomiast 18 grudnia ukazał się pierwszy zwiastun tej produkcji.

Akcja „Białej odwagi” rozpoczyna się pod koniec lat 30. na Podhalu. Wtedy to poznajemy utalentowanego taternika i potomka znakomitego góralskiego rodu, Jędrka Zawrata (Filip Pławiak).

,,

Jego wybranką jest piękna Bronka (Sandra Drzymalska). Jednak na skutek rodzinnej decyzji, ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi (Julian Świeżewski). Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa (Jakub Gierszał), który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia pragotów


- dowiadujemy się z oficjalnego opisu fabuły.
Jak możemy przeczytać w opisie, gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę.
,,

Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, będą przeciwnikami w sporze, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu


- czytamy.


Marcin Koszałka: „Biała odwaga” to dowód mojego szacunku do polskich górali

Reżyserem „Białej odwagi” jest Marcin Koszałka, który dwukrotnie był laureatem nagrody za najlepsze zdjęcia na festiwalu w Gdyni - za „Pręgi” (2004) i „Rewers” (2009).


Jako reżyser filmu fabularnego Koszałka zadebiutował thrillerem „Czerwony pająk” (2015). W tym obrazie główną rolę również zagrał Filip Pławiak.

,,

Przez setki lat kolejni władcy próbowali wykorzystać piękno góralskiego folkloru do własnych celów. Polacy widzieli w góralach idealnych katolickich patriotów. Naziści z kolei, dawno zaginione niemieckie plemię. Górale opierali się jednak każdej ideologicznej kolonizacji. «Biała odwaga» to dowód mojego szacunku do mniejszościowej grupy polskich górali, którzy od wieków żyją na Podhalu


- komentuje swój najnowszy film.

Scenariusz „Białej odwagi” był konsultowany z IPN

Związek Podhalan sprzeciwiał się powstaniu filmu traktującego o nazistowskiej akcji Goralenvolk, obawiając się, że w widowisku będzie zawarty fałszywy obraz historycznych wydarzeń związanych z niemiecką okupacją.


Władze organizacji wystosowywały w tej sprawie pismo do ministra kultury Piotra Glińskiego. Wyjaśnił on, że scenariusz Łukasza M. Maciejewskiego i Marcina Koszałki był konsultowany z naukowcami z Instytutu Pamięci Narodowej.


Film został wsparty finansowo przez przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

źródło: 
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat