Kiedy zmieniamy czas na zimowy? W którą stronę tym razem przestawiamy zegarki - o godzinę do przodu czy o godzinę do tyłu? I co z pomysłem, rozważanym także na poziomie Unii Europejskiej, aby skończyć z tymi, powracającymi co pół roku, dylematami?
Zmiana czasu na zimowy w 2023 roku, wypada w nocy z 28 na 29 października. To w ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę należy przestawić zegar o godzinie 3 na godzinę 2.
Zatem cofamy czas i śpimy o godzinę dłużej!
Większość urządzeń wykonuje zmianę czasu automatycznie. Jednak analogowe zegarki musimy przestawić sami.
Kiedy będzie koniec zmiany czasu?
Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii).
Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19.

Czy Polacy są za zmianą czasu?
Z badań Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) wynika, że Polacy opowiadają się za zaniechaniem zmian czasu (i pozostania przy letnim) w przypadku 80 proc. ankietowanych.
Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną.
Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.
Dziś w wymiarze ekonomicznym zmiany czasu to głównie koszty. Szczególnie zauważalne są one w systemach logistycznych - tam, gdzie wykorzystywany jest system pracy zmianowej czy w systemach elektronicznych prowadzących transakcje finansowe w wymiarze globalnym.
Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku, a ich celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.