Dzień Wszystkich Świętych już lada chwila. Dla wielu Polaków to jedno z najważniejszych świąt w roku. Chcemy uczcić pamięć bliskich i znajomych, ale nie zawsze pamiętamy, gdzie dokładnie zlokalizowany jest ich pomnik. Podpowiadamy, jak znaleźć grób kuzyna, sąsiada czy kolegi ze szkolnej ławy. Wystarczy mieć dostęp do internetu, zgłosić się do zarządcy cmentarza lub poprosić o pomoc profesjonalną firmę.
Warto wiedzieć, że każda nekropolia ma stworzoną mapę, na której rozrysowane są nie tylko poszczególne kwatery, alejki czy cmentarne wejścia, ale również groby osób zmarłych.
Takie aktualne plany cmentarza są najczęściej dostępne na jego stronie internetowej.
Skorzystaj z wyszukiwarki grobów
Znalezienie miejsca pochówku nie zajmie ci dużo czasu. Skorzystaj z wyszukiwarki grobów.
Wystarczy znać numer miejsca na cmentarzu, na którym pochowana jest bliska nam osoba. Tego typu informację znajdziemy w dokumentach, które uzyskaliśmy podczas organizacji pochówku i załatwiania formalności z nim związanych.
Jeśli nie mamy wglądu do tych papierów, skontaktujmy się z krewnym, który przechowuje je u siebie i na pewno bez problemu udostępni nam tę informację.
Jeśli nie masz dostępu do internetu w domu czy telefonie, wcale nie musisz się martwić. Wystarczy, że zgłosisz się do zarządcy cmentarza, który ma wgląd w ewidencję osób spoczywający w nekropoli.
Wyszukiwarki grobów w sieci
Już od kilku lat ogromnych zainteresowaniem cieszą się wyszukiwarki grobów w sieci. W internecie znajdziemy zarówno witryny lokalne, jak i ogólnopolskie wyszukiwarki osób pochowanych.
Najczęściej do odnalezienia mogiły wystarczy znać imię i nazwisko osoby zmarłej oraz województwo czy miasto, gdzie spoczywa.
Niektóre z witryn wymagają podania daty śmierci, czy też nazwy nekropolii, gdzie jest zlokalizowany grób kolegi czy przyjaciela z dawnych lat, którego mogiły poszukujemy. Po wpisaniu wymaganych danych w witrynie pojawi się informacja o dokładnym miejscu spoczynku osoby zmarłej.
Popularne wyszukiwarki grobów
Warto więc zajrzeć do popularnych wyszukiwarek grobów, m.in.:
• Grobonet.com - na bieżąco aktualizowana baza ponad 1300 nekropoli w całym kraju
• Mogily.pl - informacje o 887289 osobach pochowanych w Polsce
• Ecmentarze.pl - wyszukiwarka grobów obsługuje wszystkie województwa w kraju
• Webcmentarz.pl - zebrano w niej informacje z cmentarzy zlokalizowanych w południowo-zachodniej Polsce i na Śląsku
• Polegli1939.pl - witryna gromadzi informacje o żołnierzach poległych podczas kampanii wrześniowej.
Aplikacje z nawigacyjną do grobu czy cmentarza
Największe wyszukiwarki grobów oferują swoją usługę w formie darmowej aplikacji, którą w kilka chwil możemy zainstalować na telefonie. Dostępne są również apki lokalne, np. warszawskich Powązek.
Warto je pobrać przed 1 listopada, dzięki czemu ułatwimy sobie lokalizację grobów, które chcemy odwiedzić.
Jeśli więc wybieramy się na groby na Wszystkich Świętych czy w Dzień Zaduszny nie zapomnijmy zabrać ze sobą smartfona z dostępem do internetu. Bardzo popularne są m.in. aplikacje z nawigacyjną do grobu czy cmentarza, w których możemy stworzyć własną listę grobów z grafiką wraz z dokładnymi współrzędnymi miejsca pochówku.
Październik to już ostatni moment, żeby zdążyć znaleźć zapomniane groby znajomych czy bliskich jeszcze przed Świętem Zmarłych. Jeśli mamy mało czasu lub nie mamy na to głowy, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Najprostszym rozwiązaniem jest zlecenie takiego zadania wybranemu przez nas usługodawcy. Najczęściej firmy oferujące sprzątanie grobów, mają w ofercie usługę wyszukiwania miejsc pochówku zmarłych. Orientacyjny koszt usługi wyszukania mogiły osoby zmarłej zaczyna się od ok. 200 zł.