Polska

Muzeum Pamięci uhonoruje Polaków niosących pomoc więźniom Auschwitz

Widok na największy polski cmentarz partyzancki w Polsce, fot: Gettyimages
Widok na największy polski cmentarz partyzancki w Polsce, fot: Gettyimages
podpis źródła zdjęcia

Znicze na grobach polskich bohaterów, którzy, narażając życie, pomagali więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, złożą przed Wszystkich Świętych pracownicy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - podała dyrektor placówki Dorota Mleczko.

,,

Znicze z plakietką i napisem «Pamiętamy» zapłoną na grobach w Oświęcimiu, Brzeszczach, Zatorze, Kętach i w Malcu. Na mogiłach złożone zostaną również wieńce, które podczas warsztatów własnoręcznie przygotują uczniowie ósmych klas szkół podstawowych z Góry koło Pszczyny oraz z Brzeszcz


- powiedziała Dorota Mleczko.

Pracownicy Muzeum organizują projekt „Pamiętamy” już po raz czwarty. Jego celem jest upamiętnienie bohaterów i identyfikacja grobów tych, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom Auschwitz

Znicze i wieńce znajdą się na grobach i przy miejscach pamięci przed świętem Wszystkich Świętych.

Wśród kilkudziesięciu osób, które zostaną upamiętnione, znajdą się m.in. cichociemny mjr Piotr Szewczyk i dowódca działającego w otoczeniu obozu oddziału AK „Sosienki” Jan Wawrzyczek.

Czytaj też: Ministerstwo Edukacji zachęca do udziału w akcji „Szkoła pamięta”

Muzeum Pamięci mieści się w budynku zwanym Lagerhaus, który stoi około 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Jego misją jest przed wszystkim upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy - niejednokrotnie z narażeniem życia - nieśli pomoc więźniom. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili nazwiska około 1,2 tys. takich osób.

Czytaj też: Film o pomocy niesionej więźniom Auschwitz trafi do internetu

W Auschwitz Niemcy więzili co najmniej 1,3 mln osób. Zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

25 kwietnia 2022 r. otwarto wystawę stałą w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
źródło: 
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat