Historia

Niemcy i Polacy wspólnie zbadają rolę świadków Holokaustu

Faksymile pamiętnika Anny Frank wystawione w muzeum Anny Frank w Amsterdamie w Holandii, fot. PAP/EPA/ADE JOHNSON
Polscy i niemieccy historycy przeanalizują setki pamiętników z ośmiu krajów, by zbadać rolę świadków Holokaustu, fot. PAP/EPA/ADE JOHNSON
podpis źródła zdjęcia

Setki pamiętników z Niemiec, Austrii, Polski, Holandii, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych pomogą polskim i niemieckim historykom zbadać rolę świadków Holokaustu.

Historycy z Bielefeld w Niemczech i Krakowa wspólnie zbadają rolę świadków Holokaustu. Rola i znaczenie osób, które obserwowały masowe morderstwo Żydów jako rzekomo niezaangażowane, mają być badane na podstawie pamiętników - poinformował Uniwersytet Bielefeld.

Wspólny projekt badawczy niemieckiej i polskiej uczelni potrwa pięć lat

Na jego realizację przeznaczono 350 tysięcy euro z przyznanej w ubiegłym roku historykowi Saulowi Friedlaenderowi nagrody Balzana.

Wspomagali i utrudniali prześladowania Żydów

Deutsche Welle informuje, że naukowcy przeanalizują sposoby, w jakie rzekomo postronni świadkowie wspomagali, ale też utrudniali prześladowania Żydów - powiedziała kierująca projektem profesor Christina Morina z Uniwersytetu Bielefeld.

Celem inicjatywy jest odejście od dyskusji o współudziale, która dominuje obecnie w dyskursie o Holokauście. Zamiast tego w centrum uwagi znajdą się odpowiednie konteksty doświadczenia i przymus działania.

Bystander, czyli kto?

Projekt naukowy dotyczy pojęcia „bystanding”, czyli bycia świadkiem, widzem nieżydowskiej większości społeczeństwa w Niemczech i okupowanych przez nie krajach Europy.

„Bystanding” przejawia się w tolerowaniu lub uczestniczeniu w dyskredytowaniu, wykluczeniu i prześladowaniu ludności żydowskiej w życiu codziennym. Obejmuje również obserwowanie deportacji, tortur i zabójstw innych ludzi.

Zespół historyków przeanalizuje po sto pamiętników z Niemiec, Austrii, Polski, Holandii, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Połowa z nich pochodzi od nieżydowskiej społeczności, a połowa od żydowskiej.
źródło: IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat