Instytut Nowych Mediów we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej 17 września przedstawił kolejną odsłonę projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Najnowsza edycja przybliża odbiorcom na całym świecie trudne dzieje naszej ojczyzny. W ramach wydarzenia powstały teksty, których autorami byli m.in. prezydent Andrzej Duda czy historycy - prof. Wojciech Roszkowski i Roger Moorhouse.
„Na Zjeździe w Gdańsku nakreślona została wielka wizja reform ustrojowych, społecznych i gospodarczych, których wspólnym mianownikiem była idea samorządności i podmiotowości obywatelskiej. Podobnie jak w 1791 roku polsko-litewska Konstytucja 3 maja, pierwsza ustanowiona w Europie ustawa zasadnicza, przeprowadzała wielkie dzieło naprawy Rzeczypospolitej, tak też program reform „Solidarności” oznaczał przełom w pojmowaniu spraw państwa i gospodarki (...). Dostrzegamy to wyraźnie z dzisiejszej perspektywy, zwłaszcza po doświadczeniach globalnego kryzysu ekonomicznego i przeżywanej obecnie pandemii. Widzimy, że cele społeczne i ekonomiczne powinny być ze sobą zharmonizowane, że potrzebny jest rozwój zrównoważony, który nie absolutyzuje krótkotrwałych zysków” – pisał prezydent RP Andrzej Duda.
Z przedstawieniem trudnej historii naszej ojczyzny zmierzył się Roger Moorhouse, który podkreślił, że „relacje Polski z sąsiadami nadal stanowią wyzwanie - na wschodzie agresywna i zapatrzona w przeszłość Rosja, na zachodzie ta część państw UE, które zachowują się tak, jakby o przeszłości chciały zupełnie zapomnieć. Na zignorowanie tego wyzwania Polska nie może sobie pozwolić”.
Historia II wojny światowej pisana była przez zwycięzców. Brytyjski historyk pisze: „Brytyjczycy, Amerykanie i Sowieci pisali swoje własne opowieści o zakończonej wojnie. Dodatkowo Zachód przyjął sowiecką narrację bezkrytycznie za sprawą popleczników międzynarodowej lewicy. W tym kontekście wszelkie próby uczciwej oceny wojennej historii Polski oraz polskiego wkładu w zwycięstwo aliantów zostały skutecznie zagłuszone. Przez narrację zwycięzców nie udało się przebić nawet Polakom przebywającym na emigracji. Polska opowieść o wojnie mogła zaistnieć tylko w takim stopniu, w jakim była aprobowana przez komunistyczny reżim”.
Wcześniejsze edycje programu „Opowiadamy Polskę światu” związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia'70 czy urodzin św. Jana Pawła II. Treści, które powstały z okazji 40-lecia „Solidarności”, zostały opublikowane w 38 krajach i dotarły do ponad miliarda odbiorców. Artykuły z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja opublikowały tytuły w 62 krajach w 22 językach.
Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu znaleźć można na portalu internetowym „Wszystko co Najważniejsze”.