Historia

Świat dowie się o historii Polski

Grafika obrazująca media, które włączyły się w projekt źródło. wszystkoconajwazniejsze.pl
podpis źródła zdjęcia

Instytut Nowych Mediów we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej 17 września przedstawił kolejną odsłonę projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Najnowsza edycja przybliża odbiorcom na całym świecie trudne dzieje naszej ojczyzny. W ramach wydarzenia powstały teksty, których autorami byli m.in. prezydent Andrzej Duda czy historycy - prof. Wojciech Roszkowski i Roger Moorhouse.

Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu „Opowiadamy Polskę światu” poinformował, że 17 września rozpoczęła dystrybucja tekstów, które trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie. Zostały one publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale również w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur.

„Na Zjeździe w Gdańsku nakreślona została wielka wizja reform ustrojowych, społecznych i gospodarczych, których wspólnym mianownikiem była idea samorządności i podmiotowości obywatelskiej. Podobnie jak w 1791 roku polsko-litewska Konstytucja 3 maja, pierwsza ustanowiona w Europie ustawa zasadnicza, przeprowadzała wielkie dzieło naprawy Rzeczypospolitej, tak też program reform „Solidarności” oznaczał przełom w pojmowaniu spraw państwa i gospodarki (...). Dostrzegamy to wyraźnie z dzisiejszej perspektywy, zwłaszcza po doświadczeniach globalnego kryzysu ekonomicznego i przeżywanej obecnie pandemii. Widzimy, że cele społeczne i ekonomiczne powinny być ze sobą zharmonizowane, że potrzebny jest rozwój zrównoważony, który nie absolutyzuje krótkotrwałych zysków” – pisał prezydent RP Andrzej Duda.

Z przedstawieniem trudnej historii naszej ojczyzny zmierzył się Roger Moorhouse, który podkreślił, że „relacje Polski z sąsiadami nadal stanowią wyzwanie - na wschodzie agresywna i zapatrzona w przeszłość Rosja, na zachodzie ta część państw UE, które zachowują się tak, jakby o przeszłości chciały zupełnie zapomnieć. Na zignorowanie tego wyzwania Polska nie może sobie pozwolić”.

Historia II wojny światowej pisana była przez zwycięzców. Brytyjski historyk pisze: „Brytyjczycy, Amerykanie i Sowieci pisali swoje własne opowieści o zakończonej wojnie. Dodatkowo Zachód przyjął sowiecką narrację bezkrytycznie za sprawą popleczników międzynarodowej lewicy. W tym kontekście wszelkie próby uczciwej oceny wojennej historii Polski oraz polskiego wkładu w zwycięstwo aliantów zostały skutecznie zagłuszone. Przez narrację zwycięzców nie udało się przebić nawet Polakom przebywającym na emigracji. Polska opowieść o wojnie mogła zaistnieć tylko w takim stopniu, w jakim była aprobowana przez komunistyczny reżim”.

Wcześniejsze edycje programu „Opowiadamy Polskę światu” związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia'70 czy urodzin św. Jana Pawła II. Treści, które powstały z okazji 40-lecia „Solidarności”, zostały opublikowane w 38 krajach i dotarły do ponad miliarda odbiorców. Artykuły z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja opublikowały tytuły w 62 krajach w 22 językach.

Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu znaleźć można na portalu internetowym „Wszystko co Najważniejsze”. 
źródło: PAP, IAR, wszystkoconajwazniejsze.pl
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat