Kartka z kalendarza

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją Niemiecką

fot. gov.pl
podpis źródła zdjęcia

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który został ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP w 24 marca 2017 r., w dniu rocznicy śmierci Rodziny Ulmów z Markowej – rodziny, która za pomoc Żydom została rozstrzelana przez Niemców. Żandarmi zamordowali tego dnia ciężarną Wiktorię i Józefa oraz ich 6 dzieci. Wraz z nimi zginęło 8 ukrywanych przez nich Żydów.

Miejscem poświęconym historii bohaterskich Polaków jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które ustanowione zostało w dniu rocznicy śmierci jego patronów – Rodziny Ulmów z Markowej. Dzień ten odnosi się bezpośrednio do misji Muzeum, którego celem jest ukazanie historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej, polsko-żydowskich relacji w czasach Holokaustu oraz upowszechnianie wiedzy o losach Rodziny Ulmów z Markowej.



W tym roku uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką muszą zostać ograniczone ze względu na obowiązujące ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa. Część z nich śledzić będzie można w Internecie.



Informacje dotyczące uroczystości organizowanych przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów znajdują się na stronie muzeum
źródło: gov.pl, MRA
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat