Historia

W tym roku przypada 80 rocznica utworzenia Armii Andersa

Fot. NAC/ Wikimedia
podpis źródła zdjęcia

W tym roku przypada 80. rocznica utworzenia Armii Andersa. Dla tysięcy polskich rodzin, które przebywały w łagrach, była to szansa na wydostanie się z sowieckiej niewoli. Rosyjska Polonia i polscy dyplomaci odwiedzą w tym roku miejsca związane z tym wydarzeniem, aby oddać hołd ofiarom stalinowskich represji i żołnierzom, którzy po opuszczeniu Związku Radzieckiego walczyli na wielu frontach II wojny światowej.

Po negocjacjach rządu RP na emigracji z sowieckimi władzami, w sierpniu 1941 roku Moskwa zgodziła się na formowanie polskiej armii na terenach Związku Radzieckiego. Na żądanie polskich władz emigracyjnych, dowództwo powierzono generałowi Władysławowi Andersowi, który był przetrzymywany w więzieniu NKWD w Moskwie na Łubiance.

Oddziały wojskowe formowano z polskich jeńców wojennych i osób deportowanych, przetrzymywanych przez Sowietów w syberyjskich i dalekowschodnich łagrach. „Dzięki Armii Andersa tysiące polskich rodzin uniknęło zagłady” - opowiadała Maria Kleczewska, która z grupą polskich żołnierzy wydostała się z łagru, a później z Armią Andersa uciekła ze Związku Radzieckiego do Iranu.

Łącznie z ZSRR wydostało się ponad 77 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i 43 tysiące cywilów.
źródło: IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat