Polska

Święto Matki Bożej Częstochowskiej

Fot. Redakcja Mediów Interaktywnych TVP Polonia
podpis źródła zdjęcia

Papież Pius XI w 1931 roku zatwierdził dzień 26 sierpnia jako Święto Matki Bożej Częstochowskiej. Obchody tej uroczystości zawsze były i są związane z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, który znajduje się w najważniejszym Sanktuarium w Polsce - w duchowej stolicy naszej Ojczyzny.

Najświętsza Maryja Panna jest potężną Orędowniczką, której kłaniają się koronowane głowy i cały lud Boży, przynosząc osobiste zmagania, oraz błagania o wolność i odnowę duchową Narodu. Wielcy przywódcy polscy modlili się do Niej o łaskę i pomoc w rozwiązaniu trudnych spraw, a po otrzymaniu przyjeżdżali z podziękowaniem i składali wota.

Jan Paweł II mówił, że nasza Matka i Królowa została dana ku obronie naszej Ojczyzny, a Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński uważał, że nie byłoby Polski na mapie, gdyby nie Jasna Góra i obraz Najświętszej. Wiara Polaków i miłość do Matki Bożej dodawały siły i pozwoliły przetrwać najtrudniejsze chwile w dziejach naszej Ojczyzny. Przed Jej oblicze przybywają pielgrzymi z całego świata po pomoc, nadzieję i otuchę. Jasna Góra to Maryjna twierdza, której nie pokonał ani potop szwedzki, ani rosyjscy namiestnicy, ani też niemieckie bombowce.

W wielu okresach naszych dziejów dla ogromnej rzeszy Polaków wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stał się pierwszym po krzyżu Jezusa Chrystusa znakiem rozpoznawczym narodu polskiego. Najświętsza Maryja Panna w obrazie Jasnogórskim to dzieło ludzkiego geniuszu, aby przybliżyć prawdy najgłębsze umysłom i sercom.

Zobacz więcej w materiale Polonia24
źródło: Redakcja Mediów Interaktywnych TVP Polonia
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat