Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu wyjątkową srebrną monetę kolekcjonerską „85. rocznica zbrodni katyńskiej”, oddającą hołd zamordowanym wiosną 1940 r. przez NKWD obywatelom II Rzeczypospolitej.
Symboliczna moneta
Od 10 kwietnia w sprzedaży dostępna będzie srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 50 zł, wybita w nakładzie do 5000 sztuk.
Wykonana ze srebra próby 999, ma średnicę 45 mm, waży 62,2 g i została wybita stemplem lustrzanym w wysokim reliefie z selektywnym platerowaniem. Można ją nabyć w cenie 1000 zł w oddziałach NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.
Na rewersie monety widnieją sylwetki oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariusza Policji Państwowej oraz fragment Epitafium Katyńskiego. Awers przedstawia orła wojskowego z ułamanym skrzydłem, dwa naramienniki oraz fragment kartki pocztowej wysłanej przez rodzinę do jednego z jeńców.
Po sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. NKWD uwięziło tysiące żołnierzy, policjantów i cywilów. Wiosną 1940 r., decyzją władz ZSRS, ponad 20 tys. jeńców i więźniów uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” zostało zamordowanych m.in. w Katyniu, Charkowie i Miednoje
W kwietniu 1943 r. Niemcy poinformowali świat o odkryciu masowych grobów. Związek Sowiecki przez dziesięciolecia zaprzeczał odpowiedzialności, a temat zbrodni katyńskiej był zakazany.
Dopiero 13 kwietnia 1990 r. Moskwa oficjalnie przyznała się do zamordowania tysięcy Polaków. Mimo to, do dziś nie odnaleziono tzw. białoruskiej listy katyńskiej – dokumentu mogącego zawierać nazwiska kolejnych 4 tysięcy ofiar.