W poniedziałek 14 października br. w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu odbyły się dwa pokazy Festiwalowe.
Pierwszy o godzinie 17.00 na Scenie Kotłownia: „OPEHETKA” monodram w wykonaniu Piotra Kondrata. Tekst oparty na „Operetce” z wieloma „zapożyczeniami” z innych utworów Witolda Gąbrowicza. Scenariusz, reżyseria i wykonanie Piotra Kondrat, aktora Teatru Powszechnego w Radomiu. To autorskie odczytanie twórczości pisarza zaprezentowane w sposób uniwersalny z odniesieniami do współczesnej Polski.
Na dużej scenie o godzinie 19.00 Teatr Banialuka z Bielska-Białej zaprosił widzów na „Ślub” w reżyserii Agaty Biziuk. To interpretacja ostatniego dramatu Gombrowicza, z elementami odnoszącymi się do wojny w Ukrainie. Nie zabrakło w nim plastyki ruchu, obrazu i przede wszystkim emocji.
Studio Festiwalowe poprowadziła Katarzyna Gaczyńska, która rozmawiała z Piotrem Kondratem o pomyśle na scenariusz i o dokonaniach aktora związanych z Szekspirem oraz Gombrowiczem. A po „Ślubie” w studiu zagościli twórcy spektaklu, którzy dzielili się historiami z pracy nad tekstem ostatniego dramatu Witolda Gombrowicza.
Piękną podróż metafizyczną przeżyli widzowie we wtorek 15 października br., dzięki reżyserowi Waldemarowi Śmigasiewiczowi i całemu zespołowi z Białostockiego Teatru Lalek. O godzinie 19.00 na dużej scenie Teatru Powszechnego licznie zgromadzona publiczność zasiadła na fotelach i usłyszała przywitanie wypowiedziane głosem dyrektorki teatru Małgorzaty Potockiej, w którym mógłby się jeszcze pojawić przed tym spektaklem, komunikat: „proszę zapiąć pasy startujemy”.
„Hulajgęba” przez niespełna trzy godziny przeprowadza głównego bohatera i aktorów od piekła, przez czyściec do nieba, proponując odbiorcy zabranie się z nimi w głąb własnego jestestwa, by odnaleźć w nim pierwiastek dziecka. Kończy to wszystko portret zbiorowy, w którym portretowani przyprawiają sobie gęby. Ale czy na pewno tylko portretowani?
Zobacz program TVP Polonia „KulturalniPL” - Małgorzata Potocka dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu
Rozmowę po spektaklu tym razem moderowała wspomniana już Małgorzata Potocka dyrektorka Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego. Podczas niej dowiedzieliśmy się trochę o kulisach jego powstania, lecz głownie i dobrze, była to filozoficzna rozprawka nad kondycją człowieka w kontekście życia i twórczości Witolda Gombrowicza.
Rozmowy są dostępne na profilu Facebookowym Teatru Powszechnego w Radomiu.
Spektakle niezmiennie ocenia jury w składzie: Agata Grenda, Lena Frankiewicz, Łukasz Maciejewski, Jacek Wakar.
Zapraszamy do Radomia na kolejne spektakle, bo będzie się działo!