Świat

Miliony Amerykanów obserwowały zaćmienie Słońca

Pies w goglach, w których odbijają się ludzie rozstawiający sprzęt do obserwacji całkowitego zaćmienia słońca, fot. Getty Images/ Liao Pan/China News Service/VCG via
Amerykanie spędzili wczorajsze popołudnie obserwując całkowite lub częściowe zaćmienie Słońca, fot. Getty Images/ Liao Pan/China News Service/VCG via
podpis źródła zdjęcia

Ponad 6 milionów Kanadyjczyków mogło obejrzeć w poniedziałek zaćmienie Słońca. Do Kanady zjechały setki tysięcy turystów, którzy upodobali sobie głównie miejscowość Niagara Falls w prowincji Ontario.

Osoby, które będą miały możliwość obejrzenia zaćmienia na żywo, powinny pamiętać, że należy się odpowiednio do tego przygotować, fot. Getty Images/Carlos Tischler/ Eyepix Group/Future Publishing

W poniedziałek całkowite zaćmienie Słońca. Gdzie będzie je można obserwować?

Świat

Brawa i okrzyki zachwytu rozlegały się w kolejnych miejscach na szlaku całkowitego zaćmienia słońca.


Przebiegał on na przez 15 stanów - od Teksasu po Maine.


Nawet tam, gdzie księżyc zasłonił słońce tylko częściowo, było to niezwykłe przeżycie.

,,

Robi się ciemniej a ja patrzę na dwa obiekty odległe od siebie miliony kilometrów znajdujące się w jednej linii. To wspaniałe


- zachwycała się mieszkanka Waszyngtonu, gdzie słońce zostało przesłonięte w 89 procentach.
W stolicy USA, tak jak w niemal wszystkich amerykańskich miastach i miasteczkach, tysiące osób wyszły na ulice i zgromadziły się w parkach by wspólnie obserwować zaćmienie.
,,

To super, że Księżyc jest w tym momencie między nami a Słońcem. W tym momencie myślę o sobie jako o małym pyłku w ogromnym wszechświecie


- mówiła inna mieszkanka stolicy.


Na następne zaćmienie pełne słońca Amerykanie musza poczekać 20 lat. Dojdzie do niego bowiem w USA w 2044 roku.
1 / 20 zdjęć
  • Całkowite zaćmienie słońca, fot. Getty Images/Adam Gray
Item 1 of 20
Zaćmienie słońca w Ameryce Północnej

Miliony Kanadyjczyków mogło obejrzeć zaćmienie Słońca

W Ameryce Północnej poniedziałkowe zaćmienie można było oglądać w pasie 14,7 tys. kilometrów, ale całkowite zaćmienie - tylko w środkowej części tego pasa, o szerokości do 200 km.


Właśnie w obszarze całkowitego zaćmienia znajduje się wodospad Niagara oraz miasto Niagara Falls, do którego przyjechało ponad milion turystów.


Do Hamilton, gdzie ostatni raz obserwowano całkowite zaćmienie w 1925 r., przyjechało ponad 100 tys. osób.

W Toronto zaćmienie objęło ok. 95 proc. tarczy Słońca, ale zachmurzone niebo pozwoliło obserwować je dopiero po kulminacji, gdy chmury nieco się rozproszyły.


Z kolei w Montrealu dobra pogoda sprzyjała obserwatorom zjawiska, które ostatni raz można było obserwować w prowincji Quebec w 1972 r. Następna taka możliwość pojawi się dopiero w 2106 r.

Poniedziałkowe zaćmienie było widoczne tylko we wschodnich częściach Kanady, zaś w zachodniej Kanadzie zaćmienie będzie można obejrzeć dopiero w 2044.


W najbardziej oblężonym przez turystów Niagara Falls, gdzie zaćmienie przypadło na 15:18 czasu lokalnego (21:18 w Polsce) i trwało 3 minuty i 32 sekundy, już tydzień wcześniej władze wprowadziły stan wyjątkowy, by lepiej koordynować współpracę służb miejskich w związku ze spodziewanym napływem turystów.


O 11 w poniedziałek, ponad 4 godziny przed zaćmieniem, zamknięto drogi w Niagara Falls. Koleje GO Transit uruchomiły w poniedziałek dodatkowe pociągi z Toronto do Niagara Falls.


Rekord Guinessa ludzi przebranych za Słońce

Jak podawały media, przy okazji zaćmienia w Niagara Falls pobity został rekord Guinessa dot. liczby ludzi, którzy przebrali się za Słońce.


Kostiumy zostały dostarczone przez miasto, przebranych było 309 osób, co oznacza, że pobity został poprzedni rekord 287 osób ustanowiony w 2020 r. w Chinach.


W największym mieście Kanady, Toronto, w wielu miejscach organizowano wspólne oglądanie zaćmienia, m.in. na stadionie Rogers Centre w śródmieściu miasta. Zaciekawieni zjawiskiem astronomicznym korzystali też z wieży telewizyjnej CN Tower obok Rogers Centre.

Poniedziałkowe zaćmienie Słońca najdłużej było widoczne w prowincji Ontario, średnio ponad 3 minuty. Największym miastem Kanady na trasie całkowitego zaćmienia był Montreal, gdzie trwało ono jednak tylko 1 min i 27 sekund. 35 aglomeracji miejskich Kanady znalazło się w obszarze całkowitego lub częściowego zaćmienia.
źródło: IAR, PAP
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat