Zapraszamy do odkrycia wiosennej ramówki TVP Polonia, w której oferujemy nie tylko bieżące informacje, ale także niezapomniane chwile pełne emocji i kultury!
Tej wiosny w ciągu tygodnia, od poniedziałku do piątku, śledzimy najnowsze wydarzenia z życia Polaków i Polonii za granicą zarówno w magazynach polonijnych, jak i w programie „Polonia 24. Tygodnik.” W soboty zaś przenosimy się w świat kultury i sztuki w programie „Kulturalni PL”. Nasza wiosenna oferta to fascynujące filmy dokumentalne i reportaże oraz hity serialowe i niezapomniane seanse filmowe, prezentowane w cyklu „Uwaga - Premiera!”. Wiosną na widzów TVP Polonia czekaj też perły Teatru Telewizji, jednym słowem prawdziwa uczta dla duszy i umysłu!
Wiosenne propozycje TVP Polonia
POLONIA 24. TYGODNIK premierowe odcinki tylko w TVP Polonia
czwartek, godz. 22:15
Dynamiczny i zróżnicowany magazyn informacyjno-publicystyczny, poświęcony tematyce polonijnej, prowadzony przez Paulinę Drażbę i Przemysława Toczka. Autorzy przybliżą widzom sprawy Polaków z całego świata – od tych społecznych po codziennie inicjatywy naszych rodaków zza granicy. W programie nie zabraknie rozmów z ciekawymi gośćmi oraz najciekawszych informacji polonijnych z portali internetowych.

KULTURALNI PL premierowe odcinki tylko w TVP Polonia
sobota, godz. 16:00
Magazyn kulturalny, prowadzony przez Annę Karną i Adama Maleckiego, którego fundamentem są rozmowy z artystami: pisarzami, kompozytorami, malarzami, muzykami, reżyserami, aktorami, wykonawcami muzyki popularnej i klasycznej oraz innymi osobowościami ze świata kultury.

SERIALOVE HITY
LOKATORKA premierowe odcinki
czwartek, godz. 20:25
Serial społeczno-kryminalny inspirowany prawdziwymi historiami ofiar dzikiej reprywatyzacji. Produkcja wyreżyserowana przez Michała Otłowskiego została podzielona na trzy miniserie. Pierwsza część, która była równolegle realizowana z filmem kinowym, opowiada kulisy zabójstwa Jolanty Brzeskiej – polskiej działaczki społecznej. Część druga przedstawia nowy wątek, której bohaterem jest Bartosz Glik, stażysta prestiżowego biura architektów, który walczy o godne warunki do życia dla swoich dziadków. Trzeci sezon serialu „Lokatorka”, odsłania kolejne przypadki nieuczciwego traktowania lokatorów, które wydarzyły się naprawdę. Odsłonią one nadużycia sprytnych mecenasów, skorumpowanych urzędników i gangsterów, nie znających miary w nieuczciwym przejmowaniu gruntów, kamienic i osiedli po upadłych zakładach.
Obsada: Sławomira Łozińska (Janina Markowska), Irena Melcer (komisarz Anna Szerucka), Barbara Jonak (Marta, córka Markowskich), Krzysztof Stroiński (Władysław Markowski, mąż Janiny), Tomasz Sapryk (Mariusz Rakowicz), Jan Frycz (pułkownik Jan) i inni
Polska, 2021-2023

KAMERDYNER premierowe odcinki
sobota, godz. 20:20
Dramat historyczny. Akcja serialu rozgrywa się w latach 1900-1945. To opowieść o pruskim rodzie von Krauss i walce Kaszubów o autonomie, którą uosabia Bazyli Miotke. Postać mężczyzny inspirowana była postacią „kaszubskiego króla”, czyli Antoniego Abrahama. Jest tu również rozpisana na wiele lat historia miłości tytułowego kamerdynera, czyli Mateusza, nieślubnego syna hrabiego i pruskiej dziedziczki Marity.
Obsada: Janusz Gajos (Bazyli Miotke), Anna Radwan (hrabina Gerda von Krauss), Sebastian Fabijański (Mateusz Kroll), Marianna Zydek (Marita von Krauss, córka Gerdy i Hermanna), Adam Woronowicz (hrabia Hermann von Krauss), Sławomir Orzechowski (kamerdyner Franz Necel) i inni
Reżyseria: Filip Bajon, Polska 2021

KOMISARZ ALEX (s. XIX) premierowe odcinki
niedziela, godz. 20:20
Serial kryminalny opowiadający o pracy i życiu prywatnym łódzkich policjantów. Główny wątek polskiej wersji skupia się wokół trójki pracowników biura policji kryminalnej i ich pomocnika Aleksa, który skutecznie przyczynia się do schwytania przestępców. Każdy z odcinków serialu przedstawia odrębną zamkniętą historię, zakończoną rozwikłaniem kryminalnej zagadki.
Obsada: Wojciech Czerwiński (komisarz Adam Wilczak), Beata Fido (komisarz Marta Grabska), Piotr Bondyra (młodszy aspirant Gustaw Bielski), Dorota Krempa (Jagoda Waligóra), Zbigniew Lesień (komendant Stanisław Mędrzak), Dagmara Bąk (nadkomisarz Tamara Opolska), Marek Braun (komisarz Krzysztof Grzywacz) i inni
Reżyseria: Monika Jordan-Młodzianowska, Radosław Dunaszewski, Polska 2022

ZATOKA SZPIEGÓW premierowe odcinki od 6 kwietnia
sobota, godz. 20:20
Serial wojenny opowiada historię Franza Nuemanna, młodego oficera Abwehry, który zdobywa konsekwentnie kolejne szczeble kariery. Gdy odkrywa swoje polskie pochodzenie, decyduje się zostać alianckim szpiegiem. Jego zadaniem jest zdobywanie informacji o działaniach Kriegsmarine podczas bitwy o Atlantyk. Zagrożony dekonspiracją, podejrzewany o zdradę przez Niemców i Polaków, Franz musi dokonać wyboru między rodziną, ojczyzną, a miłością.
Obsada: Bartosz Gelner (porucznik Franz Neumann), Mariusz Bonaszewski (komandor August Kessler), Michał Balicki (Heinrich Engel), Wiktoria Supryn (Ilse Herman, sekretarka Kesslera), Maria Świłpa (Anna Malicka), Karol Pocheć (Johann), Anna Radwan (Rosa Neumann, matka Franza i Ottona), Przemysław Kozłowski (Lothar Neumann, ojczym Franza, ojciec Ottona) i inni
Reżyseria: Michał Rogalski, Polska 2023

BĘDZIEMY MIESZKAĆ RAZEM od 21 kwietnia
niedziela, godz. 14:15
W drugą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę Telewizja Polska zaprasza na komediodramat pt. „Będziemy mieszkać razem”. To pełna emocji opowieść o losach Polaków i Ukraińców w pierwszych miesiącach wojny. Twórcy serialu starali się znaleźć odpowiedź na pytanie – czy jeżeli ktoś, uciekając przed wojną, zapuka do twojego domu, będziesz umiał i chciał go do niego zaprosić?
Basia i Tadeusz to polskie małżeństwo przechodzące kryzys. Mieszkają w ogromnym domu Magdy Lipińskiej, matki Tadeusza, która jest apodyktyczną teściową dążącą do perfekcji zarówno w biznesie, jak i w sprawach rodzinnych. Za sprawą Basi i Tadeusza do domu Magdy przybywają uchodźcy, dwie Ukrainki – Anna i mała Waria, co wywraca świat Magdy do góry nogami.
Obsada: Lena Góra (Basia), Oksana Cherkashyna (Anna), Aleksandra Konieczna (Magda), Bronisław Wrocławski (Piotr), Mikołaj Roznerski (Tadeusz), Zlata Kardash (Waria), Peter Pośniak (Ginter), Artur Dziurman (Jerzy).
Reżyseria: Anna Maliszewska, Tadeusz Łysiak, Polska 2024

FILMOWE PRODUKCJE PREMIEROWE
Zabawa, zabawa
Dramat, komedia. Trzy przeplatające się historie kobiet, będących w różnych fazach uzależnienia alkoholowego. 40-letnia prokurator Dorota pije, by – jak sama mówi – "nie zwariować". Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione "pod wpływem". Studentka Magda lubi ostro imprezować, a ponieważ świetnie się uczy i ma super pracę, nikt nie robi jej wyrzutów. Z kolei szanowana chirurg dziecięcy – Teresa (Dorota Kolak) przez picie straciła rodzinę, została jej tylko praca w szpitalu, w którym jest ordynatorem. Problemy kobiet narastają, wpędzając bohaterki i ich bliskich w poważne niebezpieczeństwa. W końcu każda z nich sięgnie dna, czy jednak każdej uda się od niego odbić?
Obsada: Dorota Kolak (profesor Teresa Malicka, ordynator oddziału pediatrycznego), Agata Kulesza (prokurator Dorota), Maria Dębska (Magda), Marcin Dorociński (Jerzy, mąż Doroty), Barbara Kurzaj (Beata, córka Teresy), Mirosław Baka (Wiktor Starecki) i inni
Reżyseria: Kinga Dębska, Polska 2018

Sonata
Dramat, biograficzny. Oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca.
Obsada: Michał Sikorski (Grzegorz Płonka), Małgorzata Foremniak (Małgorzata Płonka, matka Grzegorza), Łukasz Simlat (Łukasz Płonka, ojciec Grzegorza), Konrad Kąkol (Michał Płonka, brat Grzegorza), Jerzy Stuhr (profesor Henryk Skarżyński), Grzegorz Płonka, Irena Melcer (Justyna), Lech Dyblik (Juras) i inni
Reżyseria: Bartosz Blaschke, Polska 2021

Zieja
Dramat, biograficzny. Film opowiada o legendarnym warszawskim kapłanie – ks. Janie Ziei, kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu Komitetu Obrony Robotników.
Obsada: Andrzej Seweryn (ksiądz Jan Zieja), Zbigniew Zamachowski (Adam Grosicki, major SB), Mateusz Więcławek (ksiądz Jan Zieja), Sławomir Orzechowski (pułkownik SB), Kamil Przystał (porucznik w roku 1976), Kaja Walden (Krystyna, sekretarka Grosickiego) i inni
Reżyseria: , Polska 2020.

Marzec ‘68
Melodramat. Warszawa, rok 1968. Studenci protestują przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza „Dziadów”, w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawianych w Teatrze Narodowym. Wśród protestującej młodzieży są także Hania i Janek. Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Młodzi i szaleńczo w sobie zakochani, niczym w dramacie Szekspira „Romeo i Julia”, w ogarniętym buntem kraju, walczą o swoje uczucie. Czy ich miłość przetrwa? Czy zdołają pokonać przeciwności, które stawia przed nimi los?
Obsada: Vanessa Aleksander (Hania Bielska), Ignacy Liss (Janek Wolicki), Ireneusz Czop (pułkownik Roman Wolicki, ojciec Janka), Edyta Olszówka (Julia Wolicka, matka Janka), Mariusz Bonaszewski (Jerzy Bielski, ojciec Hani), Anna Radwan (Elżbieta Bielska, matka Hani), Joanna Badełek (pani Irenka, akompaniatorka w szkole teatralnej) i inni
Reżyseria: Krzysztof Lang, Polska 2022

Konopacka – walka o złoto
Biograficzny, sportowy. Przedwojenna, elegancka Warszawa, olimpijska arena w Amsterdamie oraz bezdroża wschodniej Polski. Je we wrześniu 1939 roku przebyła Konopacka będąc jednym z kierowców konwoju ewakuującego rezerwy Banku Polskiego, prowadzonego przez jej męża pułkownika Ignacego Matuszewskiego. Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: dramatyczną ewakuację rezerw Banku Polskiego uzupełniają retrospekcje, w których przybliżone zostaną najważniejsze zdarzenia w życiu głównej bohaterki.
Obsada: Pola Błasik (Halina Konopacka), Piotr Głowacki (pułkownik Ignacy Matuszewski, mąż Konopackiej), Przemysław Redkowski (Henryk Floyar-Rajchman), Adrian Zaremba (podporucznik Zbigniew Iżewski), Sebastian Jasnoch (Tadeusz Konopacki, brat Haliny), Mariusz Witkowski (pułkownik Bolesław Wieniawa-Długoszowski), Patryk Szwichtenberg (Kazimierz Wierzyński), Filip Gurłacz (Julian Tuwim) i inni
Reżyseria: Marek Bukowski, Polska 2023

PERŁY TEATRU TELEWIZJI
Przygoda 17 marca
Sztuka cenionego węgierskiego pisarza Sandora Maraia opowiada o skomplikowanym wielokącie miłosnym. Na oczach widzów rozgrywa się dramat bohaterów, którzy niewłaściwie ulokowali swoje uczucia. Akcja spektaklu rozgrywa się w klinice profesora medycyny, Petera Kadara. Protagonista w sztuce Maraia to człowiek stateczny i zrównoważony, powszechnie szanowany, ale życie wystawia go na ciężką próbę. Mimo silnych przeżyć potrafi utrzymać choćby pozorny spokój, stłumić w sobie ból i żal. Więcej emocji okazują pozostali bohaterowie, uwikłani w kłamstwa i miłosne perypetie.
Obsada: Jan Englert, Beata Ścibakówna, Piotr Adamczyk, Wiesław Komasa, Edyta Olszówka, Zofia Zborowska
Reżyseria: Jerzy Englert

Paradiso 21 kwietnia
Barwna podróż muzyczna do przedwojennej Polski, do lat 30. ubiegłego stulecia. Stołeczna elita gości w lokalu kawiarniano-dancingowym wzorowanym na słynnej warszawskiej Adrii, a nad aurą beztroskiej rozrywki unosi się przeczucie katastrofy, ku której zmierza radykalizujący się świat. W tytułowym Paradiso pojawiają się literaci, przemysłowcy, ziemiaństwo, politycy, urzędnicy, aktorzy, a wśród nich przyjaciel właściciela Felicjana Drawicza, Władysław Wierzejski, wypuszczony właśnie z Berezy Kartuskiej. Wierzejski podpisał dokument lojalności, aby wyjść na wolność i zemścić się na wiceministrze spraw wewnętrznych Konstantym Barwińskim, sprawcy wysłania literata do obozu. Równolegle do wątku kryminalnego są prowadzone wątki obyczajowe, których zadaniem jest jak najlepsze oddanie ducha czasu i odzwierciedlenie bardzo skomplikowanej siatki powiązań biznesowych, politycznych oraz uczuciowych gości, którzy pojawiają się w lokalu.
Obsada: Piotr Fronczewski, Witold Dębicki, Piotr Machalica, Jan Englert, Wojciech Pszoniak, Katarzyna Dąbrowska, Ewa Wiśniewska, Marcin Januszkiewicz, Sławomir Orzechowski, Dominika Kluźniak
Reżyseria: Andrzej Strzelecki

Apetyt na czereśnie 19 maja
Minimusical z tekstami Agnieszki Osieckiej i muzyką Macieja Małeckiego. Spektakl w konwencji „teatru na żywo” jest wzruszającą, a zarazem pełną humoru opowieścią o miłości. Kobieta i Mężczyzna, oboje po rozwodzie, spotykają się w przedziale pociągu i prowadzą liryczno-dramatyczny, przeplatany piosenkami z muzyką Macieja Małeckiego, dialog na dwa głosy i dwa fortepiany.
Obsada: Arkadiusz Brykalski, Katarzyna Dąbrowska
Reżyseria: Anna Sroka-Hryń

CYKL DOKUMENTALNY „Polacy – historie niezwykłe”
SERCE DLA POLSKI. KAROLINA KACZOROWSKA
13 marca, godz. 14:35
Film o śp. Karolinie Kaczorowskiej - nauczycielce i działaczce emigracyjnej. W latach 1989 - 1990 pierwszej damie Polski, żonie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
Reżyseria: Jadwiga Nowakowska
PRZYKAZANIE MIŁOŚCI. RODZINA ULMÓW Z MARKOWEJ
19 marca, godz. 22:05
24 marca przypada 80. rocznica śmierci rodziny Ulmów. Film o heroicznej postawie rodziny Ulmów z Markowej, która pomagała Żydom w czasie II wojny światowej. O losach Ulmów i ich żydowskich sąsiadów opowiadają przedstawiciele rodziny i potomkinie żydowskich mieszkańców Markowej. Niezwykle ważnym walorem filmu są fotografie autorstwa Józefa Ulmy.
Reżyseria: Marta Pietrasiewicz
NASZE HOLLYWOOD, CZYLI POCZATKI KINA W POLSCE
26 marca, godz. 22:15
Pod koniec XIX wieku na mapie Europy nie było Polski. Podzielona była między trzech zaborców. Mimo to, zdumiewająco dużo pionierów filmu wywodziło się z kraju nad Wisłą, a wielu z nich było pochodzenia żydowskiego. Mieli oni znaczący wkład w powstanie najsłynniejszego ośrodka produkcji filmowej na świecie Hollywood. Samuel Goldwyn współzałożyciel wytwórni, która przybrała nazwę Metro - Goldwyn - Mayer, urodził się w Warszawie jako Szmul Gelbfisz.
Reżyseria: Jacek Papis
ARTUR GROTTGER. WIESZCZ Z OŁÓWKIEM premiera
27 marca, godz. 14:35
Film o Arturze Grottgerze. O krótkim i tragicznym życiu malarza opowiadają historycy sztuki i biografowie. Sam artysta również zabiera głos - w wybranych fragmentach listów i fragmentów pamiętnika. Analiza twórczości Artura Grottgera, od pierwszej ważnej akwareli w wieku 11 lat, która owocowała stypendium naukowym na ASP w Krakowie i Wiedniu, poprzez dojrzałe portrety i sceny rodzajowe do dojrzewania głębokiej świadomości narodowej i patriotyzmu.
Reżyseria: Marta Węgiel
CYKL DOKUMENTALNY
STACJA ARKTYKA „HORSUND WZYWA” od kwietnia
Unikalny nowy cykl filmów dokumentalnych TVP Nauka zrealizowany został w polskiej stacji arktycznej Horsund, w której swoje badania prowadzą polscy naukowcy i międzynarodowe zespoły uczonych. Polskie polarnictwo z tradycjami sięgającymi XIX wieku cieszy się światowym uznaniem. W filmach widzowie poznają badaczy, którzy często długie miesiące spędzają w ekstremalnych warunkach koła podbiegunowego, dowiedzą się jak wygląda trening przygotowujący do tak trudnego wyjazdu, zobaczą jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa mogą spotkać uczestników wyprawy oraz usłyszą, czego oczekują członkowie zespołu, który najbliższe kilka miesięcy spędzi na eksploracji bieguna.
PROGRAMY ROZRYWKOWE
TO JEST GRANE
sobota, godz. 23:00
Muzyczny program Marka Sierockiego. Co tydzień prezentowane będą największe hity z polskiej, amerykańskiej i brytyjskiej listy przebojów, ilustrowane fragmentami teledysków. W odcinkach programu zostaną także przypomniane przeboje sprzed lat, ze szczególnym uwzględnieniem piosenek nagrywanych przez polskich wykonawców w studiach, na koncertach i festiwalach Telewizji Polskiej. Istotnym punktem programu będzie krótka rozmowa z artystą i premiera jego nowej płyty, bądź teledysku. W każdym odcinku zaprezentowana zostanie zagraniczna lub polska nowość płytowa. Nie zabraknie również ciekawostek i anegdot.
MUZYKA NA DOBRY WIECZÓR
niedziela, godz. 18:10
Cykl monograficznych koncertów, w których swoją twórczość zaprezentują osobowości polskiej sceny muzycznej. Podczas kolejnych piątków na spotkania ze swoją muzyką zaproszą widzów m.in.: Kayah, Lady Pank, Feel, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, zespół IRA, Kombii, Ewa Farna, Anna Wyszkoni, Kasia Kowalska i Małgorzata Ostrowska. Artyści przypomną swoje największe przeboje i najnowsze utwory, opowiedzą, jaki był kontekst i okoliczności postawania piosenek, jakie wydarzenia oraz emocje ich inspirowały, a także jakie znaczenie w ich życiu oraz karierze miały poszczególne utwory.
SANATORIUM MIŁOŚCI, sezon VI od 16 marca
sobota, godz. 21:15
W programie, którego gospodynią jest znana i lubiana Marta Manowska, weźmie udział dwunastu seniorów – kobiet i mężczyzn, którzy przyjadą do tytułowego sanatorium z różnych zakątków Polski, a nawet z zagranicy. W tym sezonie poznamy: Janinę z Warszawy, Małgorzatę z Sobótki, Teodozję z Krosna, Marię z Czarnowa, Marię Luizę z Gliwic, Elżbietę z Nowej Woli. Męska szóstka dzielnych kuracjuszy, którzy postarają się zdobyć serca kobiet to Stanisław z Irlandii, Zygmunt z Krakowa, Tadeusz z Krzyżanowic, Ryszard z Warszawy, Andrzej z Milanówka i Stefan pochodzący z Szemud. Dwunastka uczestników spotka się w Krynicy-Zdroju. To tu, w mieście Jana Kiepury, śpiewająco zawalczą o siebie i swoją przyszłość. Mają różne życiowe doświadczenia, czasami bardzo trudne i bolesne, ale łączy ich jedno – są samotni, poszukują przygód, emocji i nowych znajomości, przyjaźni oraz miłości. To program, którego misją jest zmiana stereotypowego myślenia o seniorach, których życie się kończy wraz z zakończeniem kariery zawodowej. Ten program udowadnia, że jest dokładnie odwrotnie, że życie po sześćdziesiątce dopiero się zaczyna.
KTO NAS WZYWA – 70 LAT GOPR 30 marca
Koncert jubileuszowy z okazji 70-lecia GOPR to wielkie wydarzenie charytatywne, któremu rytm nadadzą najpiękniejsze polskie utwory zagrane na scenie PreZero Arena Gliwice. Dochód ze sprzedanych biletów zostanie przeznaczony na leczenie ratowników GOPR, którzy codziennie narażają się na ogromne niebezpieczeństwo, by ratować ludzi w potrzebie.
Wystąpią m.in.: O.S.T.R, Kayah, Igor Herbut, Tomasz Organek, Maria Peszek czy Natalia Szroeder. Na scenie PreZero Areny Gliwice pojawią się także: Sebastian Karpiel-Bułecka, Kwiat Jabłoni, Katarzyna Groniec, Natalia Grosiak, Trebunie Tutki, Mateusz Ziółko, Julia Pietrucha, Zazula oraz Dawid Tyszkowski.
Widowisko telewizyjne wzbogacą archiwalne materiały filmowe, obrazujące historie ocalonych przez GOPR oraz ciężką pracę ratowników. Koncert „Kto nas wzywa – 70 lat GOPR" będzie przede wszystkim hołdem dla ratowników i wyrazem wdzięczności dla wszystkich tych, którzy codziennie niosą pomoc na szlakach górskich.
MAGAZYNY
GOŚĆ PORANKA
poniedziałek – piątek, godz. 12:00
Rozmowa, wywiad na żywo z gościem w studiu lub wyjątkowo w innych przestrzeniach naturalnych, ilustrowany materiałem filmowym w formie felietonu. Temat dotyczyć będzie aktualnej problematyki społecznej lub politycznej.
Woronicza 17
niedziela, godz. 15:10
Program traktujący o poważnych tematach: społecznych, gospodarczych i politycznych. Dyskusja prowadzona przez polityków przy niedzielnym śniadaniu narzuca nieco mniej oficjalną formę. Prowadzącą program jest Kamila Biedrzycka.
NO… WIADOMO
niedziela, godz. 19:00
Program, którego autorami są młodzi i popularni twórcy internetowi, łączy żywiołowość i humor z polityką. „no… wiadomo” jest 25-minutowym skrótem wiadomości z parlamentu, internetu, gazet, mediów społecznościowych i komentarzy z sejmowych kuluarów. Program łączy Internet i telewizję, czyli młodsze i starsze pokolenia. Autorzy tłumaczą dziadkom to, o czym rozmawiają ich wnuki, a ich rówieśnikom to, na co po powrocie do domu denerwują się rodzice śledzący polityczne wydarzenia. Program poprowadzą: Aleksander Lipski, Julia Święch – twórcy kanału „Orientuj się” oraz tiktoker Kacper Zembrzucki.
MAGAZYN EKSPRESU REPORTERÓW od 19 marca
Program nagradzany wielokrotnie za poruszanie problematyki społecznej i propagowanie idei humanitarnych. Realizowany na żywo magazyn poruszać będzie tematy dotyczące niesprawiedliwości, ubóstwa, ale również przemocy, korupcji czy molestowania, zawsze stając po stronie najsłabszych i wykluczonych.
Dziennikarze będą działać ku przestrodze, pokazując mechanizmy oszustw, interweniując, kiedy łamane są prawa człowieka czy zwierząt, będą również promować postawy godne naśladowania. W programie oprócz poruszających reportaży pojawiać się będą również goście, a widzowie będą mieć możliwość bezpośredniego kontaktu z dziennikarzami – telefonicznego, mailowego i na facebooku, zarówno w trakcie, jak i przez godzinę po zakończeniu emisji.
Nad całością ponownie czuwać będzie Barbara Paciorkowska – autorka wielu nagradzanych programów publicystycznych, filmów dokumentalnych i reportaży, a program poprowadzi jak dawniej Michał Olszański.
HALA ODLOTÓW od 25 marca
Talk-show o tematyce kulturalnej, społecznej i psychologicznej z udziałem zaproszonych gości – artystów, twórców, naukowców i ekspertów, poruszający bieżące zagadnienia, kulturalne i społeczne. Program powraca na antenę TVP Kultura po 8 latach przerwy, a jego prowadzącą ponownie jest Katarzyna Janowska.
REPORTERZY emisja od 8 kwietnia
poniedziałek, 18:55
Nowa audycja reporterska Telewizji Polskiej stworzona została z myślą o społecznych sprawach Polaków. Raz w tygodniu specjalne wydanie „Reporterów Ekstra” emitowane będzie bezpośrednio z miejsca, gdzie rozgrywa się akcja reportażu.
Gospodarzami programu będą: Agnieszka Górniakowska, Zbigniew Łuczyński i Jacek Pawlewski
OPERACJA ZDROWIE od kwietnia
Misyjny magazyn medyczny, promujący profilaktykę zdrowotną i przybliżający najnowsze osiągnięcia polskiej medycyny. Program prezentuje innowacyjne metody diagnostyczne i terapie dostępne w Polsce. W każdym odcinku prezentowane jest inne schorzenie. Lekarze wskazują objawy, na które warto zwrócić uwagę i mówią, w jaki sposób diagnozuje się chorobę. Pacjenci opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z leczeniem i co musieli zmienić w życiu, żeby uniknąć nawrotu choroby. W każdym odcinku pojawiają się wybitni lekarze, eksperci farmakologii, przedstawiciele stowarzyszeń pacjentów oraz naukowcy prezentujący dostępne w naszym kraju metody leczenia oraz diagnostyki. Autorzy programu przybliżą również nowoczesne technologie medyczne ratujące życie, a będące światowymi odkryciami naukowymi.