Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych zorganizowano na warszawskich Jelonkach - w Miejscu Pamięci ks. Jana Ziei, który jako kapelan Pułku Armii Krajowej „Baszta” brał udział w Powstaniu Warszawskim. „Trudno sobie wyobrazić, aby Polska, Polacy, mogli przetrwać bez duchownych, bez księży” - powiedział podczas uroczystości wiceprezes IPN, dr Karol Polejowski. Święto przypada na 19 października - dzień porwania i męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”.
,,Kiedy dzisiaj wracamy pamięcią do tych trudnych momentów polskiej historii XX wieku, to trudno sobie wyobrazić, aby Polska, Polacy, mogli przetrwać bez duchownych, bez księży katolickich, biskupów, prymasów. Katolicyzm i polskość łączyły się ze sobą i dawały nadzieję i energię do pracy
- podkreślił dr Polejowski.
Przykładem niezłomności charakteru jest ksiądz Jan Zieja, jeden z kapelanów Powstania Warszawskiego
,,Aby być niezłomnym, trzeba było być jeszcze odważnym i ta odwaga była tutaj cechą charakteru, którą spotykamy u wielu duchownych Polski XX wieku
- powiedział podczas uroczystości zastępca prezesa IPN.
Polska niepodległa musi być oparta na wartościach chrześcijańskich
Uczestnicy uroczystości odmówili wspólnie modlitwę oraz złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą kapłana. Na terenie pobliskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zainaugurowano wystawą poświęconą księdzu Janowi Ziei. Kapłan był inicjatorem powstania tej parafii.
,,To chrześcijaństwo, katolicyzm jest źródłem polskiej niepodległości, że to katolicyzm i cywilizacja katolicka, wartości katolickie są niezbędne, by Polska była niepodległa
- powiedział Macierewicz, który wspólnie z ks. Janem Zieją działał w Komitecie Obrony Robotników.
Jan Zieja urodził się 1 marca 1897 r. we wsi Ossa. Od najmłodszych lat wykazywał chęć nauki. Święcenia kapłańskie przyjął 5 lipca 1919 r. W 1922 r. przebywał kilka miesięcy w Rzymie, studiując archeologię chrześcijańską w Instytucie Biblijnym i Wschodnim. Ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiował judaistykę na UW
Był kapelanem podczas wojny polsko-bolszewickiej, wojny obronnej 1939 r. i Powstania Warszawskiego. Wypełniał obowiązki kapelana Zakładu dla Ociemniałych w Laskach oraz Domów Zakonnych Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Mołodowie i Warszawie. Posługę kapłańską pełnił też w parafiach diecezji sandomierskiej, pińskiej, tzw. drohiczyńskiej oraz gorzowskiej.
Film „Zieja” dostępny jest na platformie TVP VOD.
Po zakończeniu II wojny światowej zaangażował się w pracę duszpasterską na tzw. ziemiach odzyskanych - był pierwszym katolickim księdzem zamieszkałym w Słupsku. Z jego inicjatywy powstał tam m.in. Dom Matki i Dziecka oraz Uniwersytet Ludowy. Od sierpnia 1950 r. przez niemal 9 lat był rektorem kościoła Sióstr Wizytek w Warszawie.
Ks. Zieja był publicystą, pisarzem religijnym i tłumaczem. Jako działacz społeczny współtworzył Komitet Obrony Robotników, pierwszą jawną organizację opozycyjną. Ponadto podpisał „Apel do społeczeństwa polskiego”, który zainicjował działalność Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
Kapłan zmarł 19 października 1991 r. w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu w Laskach.
Czytaj też: 39 lat temu zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę
19 października, w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To ustanowione przez Sejm w 2018 r. święto państwowe oddaje hołd „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”. Święto przypomina o roli, jaką odegrali duchowni w obronie oraz kształtowaniu postaw patriotycznych.