Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala z okazji 100-lecia Instytutu Józefa Piłsudskiego. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował osoby szczególnie zasłużone Medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. Wcześniej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona została msza św., a pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy placu jego imienia złożone zostały kwiaty.
100-lecie Instytutu Józefa Piłsudskiego uświetniła jubileuszowa gala zorganizowana na Zamku Królewskim. Rozpoczęła ją projekcja klipu filmowego „Jubileusz 100-lecia Instytutu Józefa Piłsudskiego - Warszawa” przygotowanego przez Archiwum Akt Nowych.
,,Instytuty Piłsudskiego w Warszawie, Londynie i Nowym Jorku należą do placówek naukowych wyróżniających się nie tylko znaczącym dorobkiem naukowym, ale też cennym wkładem w podtrzymanie narodowej tożsamości. Wyrażam szacunek, wdzięczność i uznanie, którzy już od wieku badają i utrwalają bezcenne materiały źródłowe. Dziękuję, wszystkim, którzy te wysiłki kontynuowali w okresie powojennym
- napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez szefa Gabinetu Prezydenta RP, min. Pawła Szrota.
Uroczystości upamiętniające 100.rocznicę powołania Instytutu zbiegają się z 88.rocznicą śmierci Marszałka. W Archikatedrze św. Jana w #Warszawa modlimy się w intencji tego, który „dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Liturgii przewodniczy bp R. Kamiński z @Diecezja_DWP. pic.twitter.com/S3RduseeOu
— UdSKiOR (@Kombatanci) May 12, 2023
,,Placówki Instytutu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego od lat promieniują polskością.
- Włochy: 53. rocznica śmierci gen. W. Andersa
- 88. rocznica śmierci Marszałka
Podczas gali Jan Józef Kasprzyk uhonorował osoby szczególnie zasłużone medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”
Otrzymali je: pisarz i historyk dr Krzysztof Langowski, adiunkt w Dziale Badań Naukowych w Muzeum Łazienki Królewskie i historyk zajmujący się osobą Józefa Piłsudskiego dr Mariusz Kolmasiak, dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak, dyrektor LXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Izabela Nowak-Piłka oraz prezes Instytutu Piłsudskiego w Ameryce dr Iwona Drąg-Korga.
Podczas wydarzenia zaprezentowano kartkę pocztową „100-lecie powołania Instytutu badań najnowszej Historii Polski” wydaną przez Pocztę Polską. Galę zakończył koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania.

Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski
Instytut Józefa Piłsudskiego powstał w 1923 r. z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego jako Instytut Badania Najnowszej Historii Polski w Warszawie. Po jego śmierci placówka została nazwana jego imieniem.
Jednym z założycieli instytutu i jego sekretarzem generalnym był gen. Julian Stachiewicz (1880-1934). Innym z założycieli był poseł Antoni Anusz (1884-1935).
Po rozpoczęciu II wojny światowej zawieszono działanie placówki na terenie Polski aż do 1999 r.
Emigracyjne Instytuty Józefa Piłsudskiego
Pierwszy z dwóch emigracyjnych Instytutów Józefa Piłsudskiego powstał w lipcu 1943 r. w Nowym Jorku. Wśród założycieli znaleźli się polscy uchodźcy wojenni, którzy w II Rzeczypospolitej zajmowali ważne stanowiska państwowe m.in. Ignacy Matuszewski - były minister skarbu, Henryk Floyar-Rajchman - minister przemysłu i handlu oraz były minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Wacław Jędrzejewicz.
Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce był i nadal pozostaje jedną z najważniejszych placówek polskich poza granicami kraju. Pozycję swoją zawdzięcza w równej mierze zgromadzonym zbiorom, jak i pozanaukowemu dorobkowi. Jest więc depozytariuszem cennych archiwaliów, ale też placówką, której zadania zmieniały się zależnie od wielorakich przemian zachodzących w kraju i na wychodźstwie. Zachował swoją niezależność i bezwarunkowe oddanie idei wolnej i niepodległej Polski.
W związku z działalnością cenzury i niszczeniem dokumentacji dotyczącej historii Polski, archiwa Instytutu nabrały szczególnego znaczenia podczas niemieckiej okupacji i pod rządami komunistów.
Od 2001 r. w porozumieniu z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych i Biblioteką Narodową, Instytut gości archiwistów i bibliotekarzy z Polski.
W marcu 1947 r. w Londynie powstał drugi działający na emigracji Instytut Józefa Piłsudskiego. Od 1972 r. instytut znajduje się w siedzibie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) przy 238-246 King Street.
W 1999 r. Instytut przywrócony został w Polsce, najpierw jako Towarzystwo Przyjaciół Instytutów Józefa Piłsudskiego Zagranicą, a od 2003 r. jako Instytut Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wszystkie trzy placówki współpracują ze sobą.