Polska

Prezydent: bohaterstwo rodziny Ulmów jest symbolem, a pamięć o nich będzie trwać

Fotografia Ulmów w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fotografia Ulmów w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, fot. PAP/Darek Delmanowicz
podpis źródła zdjęcia

Rodzina Ulmów została zamordowana przez niemieckich okupantów. Ich bohaterstwo jest symbolem, a pamięć o nich będzie trwać; dekret ich męczeństwie jest otwarciem drogi do ich beatyfikacji - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Polska rodzina zamordowana za pomoc Żydom zostanie beatyfikowana, fot. IPN

Rodzina Ulmów będzie beatyfikowana!

Religia

W sobotę Watykan podał, że papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów, która została zabita przez Niemców za ukrywanie żydowskich rodzin 24 marca 1944 roku.


Uznanie dekretu o męczeństwie to ważny krok na drodze do beatyfikacji rodziny.


Odnosząc się do tego prezydent Duda napisał na Tiwtterze:


Papież Franciszek wyraził zgodę na wydanie dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów

W 2003 roku w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Watykanie.


Do bohaterskiej postawy Ulmów nawiązał papież Franciszek w jednej z katechez w listopadzie 2018 roku. Wskazał rodzinę z Markowej jako przykład bezwarunkowej wierności przykazaniom.

,,

W kontekście rozważań o Dekalogu, niech ta wielodzietna Rodzina Sług Bożych, oczekujących na beatyfikację, będzie dla wszystkich przykładem wierności Bogu i Jego przykazaniom, miłości bliźniego oraz szacunku dla ludzkiej godności


- powiedział.

W sobotę, 17 grudnia, papież Franciszek przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i wyraził zgodę na wydanie dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów, która została zamordowana przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. Oznacza to, że rodzina zostanie beatyfikowana.


Ich proces beatyfikacyjny rozpoczął się 19 lat temu. Od ponad pięciu lat toczy się w Watykanie. Decyzja papieża oznacza, że wraz z rodzicami beatyfikowane zostaną również ich dzieci.



O decyzji Watykanu o beatyfikacji Rodziny Ulmów informowaliśmy jako jedni z pierwszych na naszej stronie internetowej i w social mediach.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów rozpoczął się 19 lat temu. Od ponad pięciu lat toczy się w Watykanie. Decyzja papieża oznacza, że wraz z rodzicami beatyfikowane zostaną również ich dzieci.


Jak się oczekuje, beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w przyszłym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.


Papież zatwierdził również dekrety o heroiczności cnót dwóch polskich księży Aleksandra Woźnego i Ignacego Posadzego.

Polacy ratujący Żydów pod okupacją niemiecką – Józef i Wiktoria Ulmowie

W 1942 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów - z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.


Wiosną 1944 roku rodzina została zadenuncjowana przez Włodzimierza Lesia, posterunkowego granatowej policji w Łańcucie, który wcześniej zagarnął majątek rodziny Goldmanów.


24 marca o świcie niemieccy żandarmi wdarli się do domu Ulmów. Zastrzelili ukrywających się tam Żydów, a następnie wyprowadzili przed dom Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię w dziewiątym miesiącu ciąży oraz ich dzieci.


Małżonków zastrzelono na oczach dzieci, które zginęły zaraz potem. Najstarsza z rodzeństwa - Stanisława - miała osiem lat, najmłodsza - Maria - półtora roku.


Niemcy zagrabili gospodarstwo Ulmów oraz mienie należące do zamordowanych Żydów. Rodzina Ulmów została pogrzebana w zbiorowej mogile.


Krótko potem, mimo zakazu Niemców, kilku mężczyzn z Markowej wydobyło zwłoki i umieściło je w osobnych trumnach. Po wojnie szczątki ekshumowano i pochowano na cmentarzu parafialnym.


W 1995 roku małżeństwo Ulmów zostało pośmiertnie odznaczone przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.


W 2010 prezydent Lech Kaczyński uhonorował ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Od 2016 roku w Markowej działa Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Placówka gromadzi dokumenty i pamiątki dotyczące niesienia pomocy ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich, a także organizuje uroczystości rocznicowe.


Zbrodnia stała się jednym z symboli martyrologii Polaków mordowanych przez Niemców za niesienie pomocy Żydom.


W rocznicę zbrodni - 24 marca - jest obchodzone święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, uchwalony przez Sejm w 2017 roku.

źródło: PAP/IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat