Młodzież polonijna ma dwie możliwości rejestracji na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie - przez lokalne duszpasterstwo lub Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM w Polsce - jako grupa polonijna - poinformował bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.
Zgodnie z tradycją, wydarzenie zostanie poprzedzone „Dniami w Diecezjach”, które odbędą się w dniach 26-31 lipca.
W liście do liderów młodzieżowych wspólnot polonijnych, bp Turzyński zachęcił do organizowania grup, które chcą wziąć udział w przyszłorocznych ŚDM i przygotować się duchowo do tego wydarzenia.
,,Światowe Dni Młodzieży to cenne doświadczenie obecności Boga we wspólnocie Kościoła. Może ono okazać się przełomowym w życiu religijnym młodych ludzi
- napisał hierarcha.
Dla młodzieży polonijnej istnieją dwie możliwości rejestracji uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży
Zaznaczył, że ważne jest duchowe przygotowanie do spotkania z papieżem w Lizbonie „poprzez rozważanie Słowa Bożego, modlitwę i życie wiary”.Poinformował, że dla młodzieży polonijnej istnieją dwie możliwości rejestracji uczestnictwa w ŚDM: „zalogowanie się przez lokalne duszpasterstwo (diecezja zamieszkania) lub przez biuro organizacyjne polskie”.
Wyjaśnił, że rejestrowanie na stronie polskiej daje możliwość kontaktu i łączenia grup polskich i polonijnych.
,,Powstawała interaktywna mapa, która może w sposób wizualny jednoczyć wszystkich, którzy przygotowują się do ŚDM zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM (KBO) przygotowało ofertę sprzedaży biletów lotniczych grupowych (w bardzo przystępnych cenach) na wyjazd do Portugalii
- wskazał bp Turzyński.
,,Jeżeli w tych miastach zawiąże się grupa polonijna, to ksiądz lub organizator grupy może zarejestrować się w systemie polskim i wskazać punkt przygotowań, który ukaże się na mapie. W zależności od stopnia zainteresowania rozważana jest możliwość zwrócenia się o dofinansowanie projektu, np. «Polacy razem». Dofinansowanie na autokar z Madrytu, Barcelony czy Paryża byłoby wystarczające - dla młodzieży polskiej i polonijnej
- ocenił bp Turzyński.
Komitet Organizacyjny w Lizbonie przygotował program formacyjny „Rise Up” (Powstań), jako propozycję do spotkań młodych w parafiach przed wydarzeniami centralnymi w Lizbonie. Składa się on z 10 spotkań.
,,Na stronie FORMACJA sukcesywnie są zamieszczane materiały, także w jęz. polskim, oraz inne propozycje programowe pomocne w formacji duchowej
- napisał bp Turzyński.
Następnego dnia w poszczególnych grupach odbędą się wydarzenia poświęcone kulturze kraju, z którego pochodzą młodzi.
W piątek zaplanowano drogę krzyżową, a w nocy z soboty na niedzielę odbędzie się nocne czuwanie z papieżem.
ŚDM zakończy msza św. posłania w niedzielę rano.
ŚDM poprzedzi tzw. tydzień w diecezjach. Pielgrzymi z Polski spędzą go w siedmiu diecezjach na północy Portugalii, m.in. w: Porto, Coimbry, Lamego, Bragancy, Viany, Vila Real czy Bragi, a poszczególne grupy mogą sobie wybrać diecezję, do której pojadą.
Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II
Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”.Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r.
Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku, wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla, ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.