Kartka z kalendarza

Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Niepokalane poczęcie Najświętszej Maryi Panny, źródło: Leemage/Corbis via Getty Images
podpis źródła zdjęcia

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z dogmatem, Niepokalane Poczęcie Maryi jest zasługą Łaski Bożej. Najświętsza Panienka od momentu swojego poczęcia została zachowana od wszelkiego grzechu. Również od dziedziczonego przez każdego z nas, grzechu pierworodnego.

Franciszkanin z Bazyliki w Niepokalanowie ksiądz profesor Ignacy Kosmana zauważa, że prawda o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny jest potrzebna do świętości życia.

,,

Maryja jest dla nas wzorem życia świętego. To życie zrealizowało się w Maryi w tym właśnie, czego Bóg pragnie dla każdego człowieka. Abyśmy współpracowali z Bożą Łaską, tak jak Maryja, która wznosiła się na szczyty świętości. Ona nie była wolna od pokus, od tego, żeby powiedzieć nawet Bogu - nie. Ale Ona jednak mimo cierpienia, mimo ciemności, nieustannie mówiła Bogu – Tak - wyjaśnia ksiądz profesor Ignacy Kosmana.


Franciszkanin ojciec Mirosław Kopczewski podkreśla, że święty Maksymilian Maria Kolbe szczególnie czcił święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

,,

Niepokalanów wziął nazwę od Matki Bożej Niepokalanej i pod tym tytułem święty Maksymilian czcił Maryję. W okresie Niepokalanego Poczęcia święty Maksymilian otrzymywał wiele spektakularnych łask: rozwiązywały się różne problemy, trudności się wyjaśniały - także Maryja pokazywała w jakiś sposób Swoją wdzięczność świętemu Maksymilianowi i jego pomocnikom w Niepokalanowie


- wyjaśnia duchowny.

W związku z przypadającą w piątek 8 grudnia w Kościele katolickim uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.


Mimo uroczystości wierni w Polsce nie są także zobowiązani do udziału w mszy świętej.


Zgodnie z kanonem 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego 8 grudnia wierni mają obowiązek uczestnictwa w eucharystii. Jednakże na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 r. Polacy są zwolnieni z tego obowiązku (ze względu na fakt, że nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy)

Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat