W Ustrzykach Dolnych, w województwie podkarpackim, odsłonięto tablicę upamiętniająca Chaima Yisroela Eissa. Był on członkiem Grupy Ładosia, która w czasie II wojny światowej ratowała Żydów. Uchwałą Sejmu rok 2021 został ogłoszony Rokiem Grupy Ładosia.
Tablicę w Ustrzykach Dolnych odsłonił prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki i wicedyrektor Instytutu Pileckiego Anna Gutkowska.
Chaim Yisroel Eiss (1876-1943) urodził się w Ustrzykach w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Do Szwajcarii przybył w 1900 roku, by rozpocząć studia. W czasie I wojny światowej pomagał uchodźcom. Aktywnie działał w społeczności żydowskiej - był jednym z założycieli i liderów międzynarodowej organizacji politycznej Agudat Israel.

Współfinansował działania Grupy Ładosia, zdobywał listy z nazwiskami Żydów, dla których przygotowywane były dokumenty oraz zdjęcia niezbędne do wystawienia paszportów.
Zmarł w Zurychu w 1943 roku. Pozostawił po sobie bezcenne zbiory, tzw. Archiwum Eissa, dokumentujące działalność grupy Ładosia, które zostały przez rząd polski pozyskane w 2018 roku i wzbogaciły zbiory Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Tablica pamiątkowa, sfinansowana ze środków Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, zawisła we wnętrzu Biblioteki, która została wybudowana na fundamentach synagogi.
Synagoga, zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku, została doszczętnie zdewastowana przez Niemców w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu wojny budynek synagogi służył jako magazyn zbożowy. Po gruntownej przebudowie, zmianie układu wnętrz oraz wyglądu zewnętrznego, obecnie mieści Miejską Bibliotekę Publiczną.
Zapraszamy do obejrzenia relacji programu Polonia24