Kartka z kalendarza

6 lutego 1937 roku urodził się Wiesław Ochman, światowej sławy tenor

Śpiewak operowy Wiesław Ochman, 2022 r., fot. PAP/Piotr Polak
Śpiewak operowy Wiesław Ochman, 2022 r., fot. PAP/Zbigniew Meissner
podpis źródła zdjęcia

6 lutego 1937 roku urodził się Wiesław Ochman, światowej sławy tenor. Występował na największych scenach operowych i estradach świata, w mediolańskiej La Scali, przez 15 sezonów w nowojorskiej Metropolitan Opera, a także w Barcelonie, Berlinie, Paryżu i Rzymie.

Młody Ochman nie chciał od razu zostać śpiewakiem, ale malarzem. Po ukończeniu szkoły podstawowej na warszawskiej Pradze zaczął się uczyć w Liceum Plastycznym w Bolkowie na Dolnym Śląsku. Rozpoczął także studia na wydziale Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Namówiony przez kolegów, wystąpił na jubileuszowej akademii, na której usłyszał go prof. Gustaw Serafin, ceniony pedagog i nauczyciel śpiewu. To właśnie jego opinia zdecydowała o podjęciu przez Ochmana studiów wokalnych, a zdobyta w rok później nagroda na lokalnym konkursie śpiewaczym przesądziła o dalszych losach.

W 1960 roku Ochman uzyskał dyplom inżyniera-magistra; postanowił jednak wykorzystać dar natury w postaci pięknego głosu i wybrać artystyczną drogę; zaangażował się do Państwowej Opery Śląskiej. Przez trzy sezony śpiewał na jej deskach.


Jesienią 1963 roku przeniósł się do teatru operowego w Krakowie, lecz, już rok później powrócił do rodzimej Warszawy, gdzie właśnie niebawem miał otworzyć swe podwoje odbudowany z gruzów Teatr Wielki.

W Operze Śląskiej odbyła się uroczystość nadania Wiesławowi Ochmanowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bytomia, 17.12.2004 r., fot. PAP/Wojciech Łysko
W Operze Śląskiej odbyła się uroczystość nadania Wiesławowi Ochmanowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bytomia, 17.12.2004 r., fot. PAP/Wojciech Łysko

Występ w „Halce” w 1965 r. stał się zwrotnym punktem w karierze Ochmana

Występ w „Halce”, przygotowanej obok trzech innych przedstawień, na uroczyste otwarcie Teatru Wielkiego w listopadzie 1965 roku, stał się zwrotnym punktem w karierze Wiesława Ochmana. Rola Jontka w jego wykonaniu wywołała entuzjazm publiczności oraz pochwały krytyki - także zagranicznej.

W tym samym sezonie Ochman zaśpiewał też tytułową rolę w „Fauście”. Następstwem tego stały się zaproszenia do słynnej Państwowej Opery w Berlinie, gdzie w styczniu 1967 wykonał partię Turiddu na premierze „Rycerskości wieśniaczej”, a następnie do Monachium („Traviata” na Festiwalu Operowym) i Hamburga („Tosca” we wrześniu 1967).


Niebawem Wiesław Ochman zyskał też międzynarodową renomę jako odtwórca partii mozartowskich. Stał się poszukiwanym przez dyrekcje wielu teatrów odtwórcą m.in. partii tytułowej w operze „Idomeneo”.

Program kulturalny TVP - Spotkanie z Wiesławem Ochmanem, 1972 r., fot. archiwum TVP
Program kulturalny TVP - Spotkanie z Wiesławem Ochmanem, 1972 r., fot. archiwum TVP

Wiesław Ochman zajmował się także działalnością charytatywną na rzecz kultury. W 1998 roku był inicjatorem aukcji prac malarzy polskich w Nowym Jorku, z której zysk przekazano na remont Domu-Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie.


W 2006 roku artysta w Filharmonii Narodowej w Warszawie prowadził Koncert Charytatywny na rzecz Fundacji „Dom Muzyka Seniora”.

Wiesław Ochman jest dziadkiem Krystiana Ochmana, który reprezentował Polskę na Eurowizji w 2022 r., fot. IG/krystianochman
Wiesław Ochman jest dziadkiem Krystiana Ochmana, który reprezentował Polskę na Eurowizji w 2022 r., fot. IG/krystianochman

Wiesław Ochman jest laureatem licznych wyróżnień

Wiesław Ochman jest laureatem licznych wyróżnień, między innymi otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. UNICEF nadał artyście honorowy tytuł Ambasadora Dobrej Woli. Został też uhonorowany Orderem Uśmiechu.


W 2008 jego macierzysta uczelnia - Akademia Górniczo-Hutnicza imienia Stanisława Staszica w Krakowie - nadała mu tytuł doktora honoris causa. Jest również członkiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.


Światowej sławy tenor Wiesław Ochman jest dziadkiem Krystiana Ochmana, który reprezentował Polskę na Eurowizji w 2022 r.

źródło: dzieje pl, IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat