Tradycje i obyczaje

Drugi dzień Świąt - Św. Szczepana

fot: eKAI
podpis źródła zdjęcia

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia jest dniem poświęconym męczeństwu św. Szczepana – pierwszego męczennika. Wśród wielu tradycji związanych z tym świętym jest obrzęd święcenia owsa. Ziarna zamknięte w woreczkach święci się w czasie Mszy Świętej, następnie owies służy zwierzętom za pokarm, a dodany do ziarna siewnego i zasiany na polu, zwiastuje obfite plony.

Jeszcze na początku XX wieku żywa była tradycja, że drugi dzień świąt rozpoczynał dwanaście tzw. szczodrych dni, które trwały aż do Święta Trzech Króli (6 stycznia). Świętowano je podobnie jak Boże Narodzenie - nie należało pracować.

Św. Szczepan był jednym z 7 diakonów, których Apostołowie wybrali do pomocy w głoszeniu Ewangelii oraz do posługi ubogim, o czym wspominają Dzieje Apostolskie.

Żydzi za głoszenie chrześcijaństwa uwięzili go i oskarżyli o bluźnierstwo i występowanie przeciw Prawu i Świątyni. Gdy został postawiony przed Sanhedrynem głosił, że posłannictwo Jezusa było Bożym planem. Swoimi słowami rozzłościł sędziów, którzy wyprowadzili go poza mury miasta i ukamienowali. Podczas kamienowania Szczepan modlił się, by grzechy jego prześladowców zostały im wybaczone. Zginął w 36 roku. Przy jego śmierci miał być obecny Szaweł, późniejszy Apostoł Narodów. Stał się pierwszym chrześcijańskim męczennikiem. Jego grób odkryto w 415 r.
W ikonografii przedstawia się Szczepana jako młodzieńca ubranego w dalmatykę (szatę liturgiczną diakona), lub w białą tunikę. Wśród atrybutów przypisanych świętemu wymienia się księgę, kamienie (spoczywające na niej, lub trzymane przez niego w rękach), a także gałązkę palmową. Jest patronem diakonów, woźniców, murarzy, krawców, kamieniarzy, tkaczy, kucharzy oraz diecezji wiedeńskiej.
źródło: kościół.wiara.pl
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat