Kultura

Do polskich szkół trafił komiks poświęcony Obławie Augustowskiej

for: PAP/Artur Reszko
podpis źródła zdjęcia

Do polskich szkół trafił właśnie komiks poświęcony największej zbrodni ludobójstwa po zakończeniu drugiej wojny światowej – Obławie Augustowskiej. Publikacja nosi tytuł „Zabrane życia 1945". Pomysł na stworzenie komiksu zrodził się w Areszcie Śledczym w Suwałkach.

Pomysłodawcą oraz współautorem komiksu jest kpt. Sławomir Rafalski, starszy wychowawca w Areszcie Śledczym w Suwałkach, który współpracował z jednym z utalentowanych więźniów. Rysunkowa historia przedstawiona w komiksie w ciekawy sposób przybliży polskim uczniom historię, która wydarzyła się latem 1945 r.

Do polskich szkół łącznie trafiło 50 tysięcy egzemplarzy komiksu. Dystrybucją zajmie się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Do rysunkowej historii wstęp napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Komiks obrazuje przebieg wydarzeń z lipca 1945r., jak również tło historyczne tamtego okresu oraz historię śledztwa obejmującą okres PRL-u oraz działania Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku, jak i starania Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku w wyjaśnieniu tej zbrodni. W pracy wykorzystano materiały udostępnione przez IPN w Białymstoku.

Obława Augustowska jest jedną z największych powojennych zbrodni dokonanych na Polakach. Operacja odbywała się w lipcu 1945 roku. Prowadzona była przez oddziały Armii Czerwonej (NKWD) oraz wydzielone oddziały LWP i UB. Obława miała za zadanie rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego z terenu północnej części obecnego woj. Podlaskiego (w rejonie Suwałk i Augustowa).

Oddziały radzieckie otaczały wsie, aresztując mieszkańców podejrzanych o kontakty z partyzantami. Zatrzymano ponad 7 tys. osób, które więziono w ponad 50 miejscach. Około 600 osób zostało wywiezionych w nieznanym kierunku i wszelki ślad po nich zaginął. Wydarzenia te nazywane są również „Małym Katyniem”. Do dziś nie wiadomo, gdzie znajdują się groby ofiar ludobójstwa.
źródło: Służba Więzienna
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat