Do polskich szkół trafił właśnie komiks poświęcony największej zbrodni ludobójstwa po zakończeniu drugiej wojny światowej – Obławie Augustowskiej. Publikacja nosi tytuł „Zabrane życia 1945". Pomysł na stworzenie komiksu zrodził się w Areszcie Śledczym w Suwałkach.
Do polskich szkół łącznie trafiło 50 tysięcy egzemplarzy komiksu. Dystrybucją zajmie się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Do rysunkowej historii wstęp napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Komiks obrazuje przebieg wydarzeń z lipca 1945r., jak również tło historyczne tamtego okresu oraz historię śledztwa obejmującą okres PRL-u oraz działania Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku, jak i starania Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku w wyjaśnieniu tej zbrodni. W pracy wykorzystano materiały udostępnione przez IPN w Białymstoku.
Obława Augustowska jest jedną z największych powojennych zbrodni dokonanych na Polakach. Operacja odbywała się w lipcu 1945 roku. Prowadzona była przez oddziały Armii Czerwonej (NKWD) oraz wydzielone oddziały LWP i UB. Obława miała za zadanie rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego z terenu północnej części obecnego woj. Podlaskiego (w rejonie Suwałk i Augustowa).
Oddziały radzieckie otaczały wsie, aresztując mieszkańców podejrzanych o kontakty z partyzantami. Zatrzymano ponad 7 tys. osób, które więziono w ponad 50 miejscach. Około 600 osób zostało wywiezionych w nieznanym kierunku i wszelki ślad po nich zaginął. Wydarzenia te nazywane są również „Małym Katyniem”. Do dziś nie wiadomo, gdzie znajdują się groby ofiar ludobójstwa.