27 września zakończył się XII. Festiwal Filmowy NNW. Tego samego dnia po raz pierwszy odbył się Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. Główną nagrodę w tej kategorii otrzymał węgierski film „Wieczna zima” (Örök Tél) Attili Szász. Nagroda Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. w tym roku została przyznana Sławomirowi Koehlerowi za film dokumentalny „Konspirator”.
Wyprodukowany przez TVP film dokumentalny "Konspirator", dedykowany działaczom Solidarności Gdańskiej, został stworzony na podstawie biografii Andrzeja Michałowskiego, współorganizatora strajków w Porcie Gdańsk. Autorzy tego dokumentu starają się przybliżyć widzom kulisy życia podziemia Solidarności w latach 80.
Film Sławomira Koehlera otrzymał również wyróżnienie w ramach Nagrody im. Janusza Krupskiego, którą z kolei otrzymał dokument Mariusza Pilisa „Sprawiedliwość” (Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych).
W Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych dwa wyróżnienia otrzymały również filmy powstałe przy wsparciu Telewizji Polskiej. Film „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki, otrzymał wyróżnienie za artystyczne ukazanie czasów, w których ratowanie życia groziło karą śmierci. „Zwyczajny Kraj” Tomasza Wolskiego został wyróżniony za wykorzystanie materiałów archiwalnych pozostawionych przez komunistów.
Z kolei w Konkursie Międzynarodowych Filmów Dokumentalnych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, nagrodę główną za niezwykle poetyckie i filmowe ukazanie indywidualnych losów wplecionych w wielką historię i pozostawienie nas w poczuciu, że miłość nie umiera wraz ze śmiercią otrzymała Dagmara Drzazga za film „Draugen” wyprodukowany przez TVP.
Wręczono też nagrody honorowe - Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Nagrodą Drzwi do Wolności uhonorowano między innymi film „Chodźcie z nami” w reżyserii Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego. Film opowiada o pierwszomajowej kontrmanifestacji, do której doszło w Gdańsku 1 maja 1982 roku - jednym z jej organizatorów był Edward Janus, skazany na 9 miesięcy aresztu. Na emigracji w Stanach Zjednoczonych od 1983 roku. Przyjechał na zaproszenie Telewizji Polskiej. Nagrodą Drzwi do Wolności uhonorowano też Andrzeja Michałowskiego - bohatera filmu „Konspirator”- w reżyserii Sławomira Koehlera, współorganizatora strajku w Porcie Gdańskim w 1981 roku. W 2015 roku wydał on książkę „Moja Solidarność. Fakty, zdrady i nadzieje.” Wyróżnienie Drzwi do Wolności otrzymali także białoruski opozycjonista Aleksander Milinkiewicz i historyk prof. Nikołaj Iwanow oraz Maciej Łopiński - dziennikarz, polityk i jeden z bliskich współpracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego, obecny przewodniczący Rady Nadzorczej TVP. Sygnet Niepodległości przyznano m.in. wybitnemu historykowi, prezesowi IPN z lat 2005-2010 Januszowi Kurtyce.
Retransmisja zamknięcia gali XII Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", 30 września o godz. 15:15 w TVP Polonia.