Z powodu próby otrucia Aleksieja Nawalnego Polska jeszcze nigdy nie była tak blisko zatrzymania budowy Nord Stream 2 - pisze we wtorek "Die Welt". Ten projekt nie ma charakteru gospodarczego, ale przede wszystkim polityczno-militarny - ostrzega w dzienniku wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Gazeta przypomina, że polscy politycy od wielu lat i - co rzadkie w Polsce - ponad podziałami partyjnymi ostro krytykują niemiecko-rosyjski projekt. Cytuje w tym kontekście wypowiedź byłego ministra obrony Radosława Sikorskiego z 2006 roku, porównującą gazociąg do układów z Locarno i paktu Ribbentrop-Mołotow.
Warszawski korespondent dziennika, Philipp Fritz, tłumaczy, że "polscy politycy obawiają się, że Nord Stream 2 może bardziej uzależnić Europę od rosyjskiego gazu", a przez ominięcie Polski "Putin może wykorzystać surowiec jako środek politycznej presji".
Po próbie otrucia Nawalnego "niemieccy politycy nadzwyczaj wyraźnie żądają wycofania się ze wspólnego niemiecko-rosyjskiego projektu albo przynajmniej wstrzymana budowy" – pisze "Die Welt", podkreślając, że nawet kanclerz Angela Merkel, zwolenniczka gazociągu, nie wyklucza już sankcji dotykających Nord Stream 2.
Gdyby tak się stało - uważa gazeta - "radość w Warszawie byłaby wielka". Poza wzmocnieniem europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszeniem ryzyka szantażu ze strony Rosji istnieje ku temu jeszcze jeden powód: polsko-duński projekt Gazociągu Bałtyckiego, który ma na celu zaopatrywanie Polski bezpośrednio w norweski gaz ziemny.