Kultura

Wniebowzięcie Maryi Panny w roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

Święto Wniebowzięcia Maryi Panny
Święto Wniebowzięcia Maryi Panny

Dziś w Kościele Katolickim obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywane również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Dzień ten przypomina wszystkim katolikom o celu chrześcijańskiej drogi, jakim jest zbawienie.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. Tego dnia katolicy są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii. Święto Wniebowzięcia Maryi Panny jest dniem, w którym dziękujemy za plony. Tego dnia do kościołów wierni przynoszą do\ poświęcenia bukiety złożone z kwiatów, ziół, zbóż, warzyw i owoców. Dzień 15 sierpnia jest wyjątkowy również ze względu na rocznicę Cudu nad Wisłą, którego setny jubileusz właśnie świętujemy.
1 / 5 zdjęć
Item 1 of 5
Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny.
Święto ku czci Wniebowzięcia Maryi swoje początki ma już w pierwszych wiekach pod nazwą Zaśnięcia Maryi, potem zastąpiono je Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny. Około VI wieku w Konstantynopolu obchody święta ustalono na 15 sierpnia. W Jerozolimie obchody święta odbywały się w kościele w pobliżu Ogrodu Oliwnego, gdzie znajdował się grób, z którego – jak głoszono – Maryja została wzięta do nieba. Wśród teologów nie było jednak przez wieki zgodności, czy Maryja została wzięta do nieba za życia, czy po śmierci. Dlatego też często używano sformułowania „zaśnięcie”. W Kościele Wschodnim do dziś święto to jest nazywane Zaśnięciem albo Odpocznieniem, podczas gdy na Zachodzie mówi się o Przejściu albo Wniebowzięciu.
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat