Kartka z kalendarza

31 marca 1892 roku urodził się generał Stanisław Maczek

Odjazd czołgu Cromwell VII szwadronu sztabowego. Generał Stanisław Maczek mówi przez laryngolofon, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
podpis źródła zdjęcia

31 marca 1892 roku urodził się generał Stanisław Maczek, jeden z najwybitniejszych polskich dowódców II wojny światowej, który nie przegrał żadnej bitwy. Kawaler Orderu Orła Białego. Zmarł w 1994 roku.

Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, a później wojny obronnej 1939 roku. Od 1942 dowodził 1. Dywizją Pancerną, która wsławiła się walkami na Zachodzie.

Jego dywizja, wchodząca w skład korpusu kanadyjskiego, walczyła we Francji, Belgii, Holandii i północnych Niemczech.

Żołnierze Maczka odegrali decydującą rolę w zwycięskiej dla aliantów bitwie pod Falaise w sierpniu 1944 roku. Weszli w skład II Korpusu Kanadyjskiego i wzięli udział w operacji, której celem miało być odcięcie drogi odwrotu siłom niemieckim.

Generał Bernard Law Montgomery, który dowodził siłami lądowymi, oceniając bitwę powiedział:
,,

Niemcy byli jakby w butelce, a polska dywizja była korkiem, którym ich w niej zamknęliśmy.


29 października 1944 r. 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wyparła po walce Niemców z holenderskiej Bredy

Podczas walk o wolność Holandii 1. Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka wyzwoliła Bredę, ważny węzeł drogowy, silnie ufortyfikowany, którego broniły trzy niemieckie dywizje piechoty i jednostka pancerna.

Zdobywając Bredę, chciał uniknąć zniszczenia zabytkowego miasta i w tym celu zastosował manewr, dzięki któremu zaskoczył wojska niemieckie. Ponadto przed bitwą zakazał strzelania z armat.

Po wojnie, na wniosek mieszkańców tego miasta, generałowi Maczkowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii.
1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka, fot. PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz
1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka, fot. PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Powojenne losy Maczka były smutnym epilogiem wojennej tułaczki

W 1945 roku generał Stanisław Maczek osiadł w Wielkiej Brytanii. Pozbawiony świadczeń przysługujących żołnierzom alianckim pracował jako sprzedawca i barman.

W kraju komunistyczne władze odebrały mu polskie obywatelstwo.

Generał Stanisław Maczek śledził wydarzenia w ojczyźnie, interesował się sprawami Polski na arenie międzynarodowej. W 1978 roku z radością przyjął wiadomość o wybraniu kardynała Karola Wojtyły na papieża. Rok później pojechał do Watykanu.

Po transformacji ustrojowej w kraju generał Stanisław Maczek odzyskał polskie obywatelstwo. W 1990 roku został awansowany przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego do stopnia generała broni.

Legendarny dowódca opublikował wspomnienia wojenne „Od podwody do czołga (...)”. W 1994 roku został kawalerem Orderu Orła Białego. Zmarł tego samego roku w Edynburgu.

Został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie. Po wielu latach od zakończenia wojny pamięć o generale Maczku i jego żołnierzach w Holandii jest nadal żywa.

W 75. rocznicę wyzwolenia Bredy, w 2019 roku, odbyły się uroczystości z udziałem króla Niderlandów Wilhelma-Alexandra i prezydenta Andrzeja Dudy. Podczas defilady w centrum miasta holenderski monarcha wygłosił przemówienie, w którym podkreślił, że mieszkańcy miasta wciąż pamiętają wydarzenia z 1944 roku.
źródło: IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat