Andrzej Wajda to jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina, którego twórczość zyskała uznanie na całym świecie. Z okazji 25-lecia przyznania reżyserowi Oscara, i ponownego otwarcia kina Luna, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Mazowiecki Instytut Kultury uczczą tę rocznicę specjalnym wydarzeniem.
Mija 25 lat od zdobycia przez Andrzeja Wajdę honorowego Oscara za całokształt twórczości. To wyjątkowe wyróżnienie zostało przyznane reżyserowi podczas 72. ceremonii wręczenia Oscarów 26 marca 2000 roku „w uznaniu za pięćdziesiąt lat wybitnej reżyserii filmowej”.
Odbierając nagrodę, Wajda zaznaczył:
,,Ladies and Gentlemen, będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku. Przyjmuję tę zaszczytną nagrodę jako wyraz uznania, nie tylko dla mnie, ale dla całego polskiego kina. Tematem wielu naszych filmów były okrucieństwa nazizmu, nieszczęścia, jakie niesie komunizm. Dlatego teraz chcę podziękować amerykańskim przyjaciołom Polski i moim rodakom, którym kraj nasz zawdzięcza powrót do rodziny demokratycznych narodów, do zachodniej cywilizacji i instytucji i struktur bezpieczeństwa. Gorąco pragnę, aby jedynym ogniem, którego doświadcza człowiek, był ogień wielkich uczuć – miłości, wdzięczności i solidarności
- mówił Wajda.
Reżyser, uznając wagę tego wyróżnienia, zdecydował się przekazać statuetkę do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, podkreślając tym samym, że jego Oscar należy do całego polskiego środowiska filmowego.
Nagroda stanęła obok Złotej Palmy z Cannes i Złotych Lwów z Wenecji, które znany reżyser już wcześniej podarował uczelni.
Wyjątkowe obchody i ponowne otwarcie kina Luna
Z okazji tej doniosłej rocznicy Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Mazowiecki Instytut Kultury przygotowały specjalne wydarzenie. 6 marca o godz. 19:00 w warszawskim kinie Luna odbędzie się specjalny pokaz filmu „Wszystko na sprzedaż” – jednego z najbardziej osobistych dzieł Wajdy.
Obraz z 1969 roku, poruszający temat granic możliwości tworzenia „filmu w filmie” oraz tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego, do dziś pozostaje aktualny i przemawia do kolejnych pokoleń widzów.
W filmie Wajdy, którego w ekranowej wersji gra Andrzej Łapicki, pod własnymi imionami występują legendy polskiego kina: Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Daniel Olbrychski i Bogumił Kobiela. Pokazowi towarzyszyć będzie prelekcja Maxa Cegielskiego, a całe wydarzenie objęła patronatem Telewizja Polska.
Co istotne, świętowanie rocznicy Oscarowego triumfu Wajdy zbiegnie się z ponownym otwarciem kina Luna, które od lat pozostaje ważnym miejscem na mapie polskiej kultury filmowej.
Międzynarodowe uroczystości na cześć Wajdy
Pokaz w kinie Luna to dopiero początek obchodów 25-lecia honorowego Oscara dla Andrzeja Wajdy. Kolejne wydarzenia zaplanowano także za granicą – m.in. podczas Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku oraz w Los Angeles.

Dziedzictwo Andrzeja Wajdy
Twórczość Wajdy na zawsze pozostanie inspiracją dla kolejnych pokoleń. Jego „Trylogia Solidarności” („Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”), wybitne adaptacje literackie („Ziemia obiecana”, „Pan Tadeusz”) czy filmy historyczne („Katyń”, „Popiół i diament”) wpisały się na stałe do kanonu światowego kina.
Filmy Wajdy były czterokrotnie nominowane do Oscara w kategorii produkcji nieanglojęzycznych. Najbliżej do statuetki było w 1982 roku, kiedy o zwycięstwo walczył „Człowiek z żelaza”. Niestety władze komunistyczne wycofały go z konkursu.
Honorowy Oscar był symbolicznym podsumowaniem jego wieloletniej kariery, a dziś – 25 lat później – wciąż możemy z dumą celebrować ten wyjątkowy moment w historii polskiego filmu.