W Otwocku odsłonięto pierwszą w Polsce tablicę pamiątkową poświęconą wybitnemu architektowi Władysławowi Horodeckiemu, znanemu jako „polski Gaudi”. Uroczystość miała miejsce 25 lutego w Liceum Ogólnokształcącym nr 1, mieszczącym się w dawnym budynku kasyna zaprojektowanym przez samego Horodeckiego.
Uroczysta ceremonia z udziałem władz i młodzieży
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, w tym wicestarosta otwocki Dariusz Olszewski, oraz wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja, Maciej Dancewicz, która ufundowała tablicę. Obecni byli także dyrektor szkoły Joanna Michalczyk, redaktorzy „Słowa Polskiego” Jerzy i Julia Wójciccy oraz uczniowie liceum.
Podczas uroczystości przypomniano dorobek Horodeckiego, który tworzył od Wołynia po Kaukaz, a jego najbardziej znane realizacje znajdują się na terenie dzisiejszej Ukrainy, w Polsce, a nawet w Persji.
Sam budynek liceum, wzniesiony w latach 1927-1933, to jedno z ważniejszych dzieł architekta i zarazem największa inwestycja Otwocka sprzed II wojny światowej.

Znani Polacy z Kresów Wschodnich
W trakcie spotkania Maciej Dancewicz i Jerzy Wójcicki wspomnieli innych wybitnych Polaków pochodzących z Kresów Wschodnich, m.in.
• Ignacego Jana Paderewskiego
• Józefa Konrada Korzeniowskiego
• Walerego Sławka.
Przekazano także młodzieży przesłanie o znaczeniu kultywowania polskich tradycji niezależnie od miejsca zamieszkania.
Odsłonięciu tablicy towarzyszył wernisaż miniwystawy ukazującej dorobek Horodeckiego. Wśród eksponowanych fotografii znalazły się m.in. kościół św. Mikołaja, Dom z Chimerami oraz kenesa karaimska w Kijowie, a także dworzec kolejowy w Teheranie i kaplica Potockich w Peczerze na Podolu.