Kultura

Wiosna 2025 w TVP. Co nowego pojawi się na antenie?

Krystyna Sokołowska i Robert Stockinger podczas prezentacji wiosennej ramówki TVP, fot. PAP/Albert Zawada
Krystyna Sokołowska i Robert Stockinger podczas prezentacji wiosennej ramówki TVP, fot. PAP/Albert Zawada
podpis źródła zdjęcia

Seriale, programy rozrywkowe i kulturalne oraz publicystyka i sport znalazły się w wiosennej ramówce TVP. Wśród nowości tego sezonu w Teatrze TV jest m.in. projekt „Po co ten spacerek?” z poezją w interpretacji Mai Komorowskiej. Jako reżyser w Teatrze TV zadebiutuje Paweł Demirski, po latach przerwy wraca Wojciech Smarzowski.

„Nie ma najmniejszych wątpliwości, że będzie to dobra wiosna” - powiedział w czwartek, przedstawiając wiosenną ramówkę TVP dyrektor generalny Telewizji Polskiej Tomasz Sygut dodając, że „za nami bardzo dobra jesień i jeszcze lepsza zima”.

,,

Najnowsze badania i dane pokazują, że Telewizja Polska pięknie wstaje z kolan. Ambitny widz, którego domem zawsze była Telewizja Polska, wrócił do nas i wciąż wraca


- zaznaczył Sygut. Wyjaśnił, że świadczą o tym m.in. dane oglądalności.

Przypomniał także, że „ostatnie miesiące to czas wielkich powrotów”.

,,

Właściwie od pierwszego dnia, kiedy wróciliśmy, ktoś wraca


- dodał.

Zaznaczył, że „ostatnio do TVP wróciły najważniejsze nagrody literackie, na przykład Nike. Za chwilę kolejny powrót - wraca gala Orłów po ośmiu latach przymusowej emigracji. Przed nami także Przegląd Piosenki Aktorskiej oraz najważniejsze nagrody muzyczne, czyli Fryderyki. Pokażemy nie tylko koncert muzyki rozrywkowej (...), ale też jazz i muzykę klasyczną, bo jesteśmy telewizją misyjną” - podkreślił.

,,

Przed nami jeszcze mnóstwo pracy, Telewizja Polska po zmianie jest wciąż placem budowy


- dodał Sygut.
1 / 29 zdjęć
  • Beata Tadla (P) i Robert Sharif El Gendy  podczas prezentacji wiosennej ramówki TVP, fot. PAP/Albert Zawada
Item 1 of 29
Prezentacja wiosennej ramówki TVP

Teatr Telewizji rozpędza się

Projektem, który został „dopieszczony i ułożony”, jak mówił, jest Teatr Telewizji, którego przedstawienia cieszą się dużą oglądalnością.


Wiosną w Teatrze Telewizji spektakle będzie można oglądać w poniedziałki o godz. 20.30 w TVP 1 oraz we wtorki o godz. 20 w TVP Kultura.


Po latach przerwy do pracy w Teatrze Telewizji wraca Wojciech Smarzowski - wyreżyseruje on przedstawienie „Winny” na podstawie tekstu Stanisława Brejdyganta, który zagra też główną rolę. Jako reżyser w Teatrze TV zadebiutuje natomiast dramaturg Paweł Demirski, który przygotuje inscenizację swojej sztuki „W imię Jakuba S.”. W obsadzie spektaklu znaleźli się Jacek Poniedziałek, Małgorzata Kożuchowska, Marcin Czarnik, Filip Pławiak, Marta Malikowska, Monika Frajczyk i Marcin Bubółka.


Również po raz pierwszy jako reżyser w Teatrze TV wystąpi Jan Holoubek, który zrealizuje klasyczny dramat Maxa Frischa „Biedermann i podpalacze” z Andrzejem Sewerynem z roli tytułowej. Z kolei Krzysztof Zanussi przedstawi autorski spektakl „CV” z Marcinem i Jędrzejem Hycnarami.


Specjalnym wydarzeniem będzie projekt, przygotowany przez Agnieszkę Glińską „Po co ten spacerek?”, w którym wiersze polskich poetów przedstawi Maja Komorowska. Będą to jej ukochane wiersze, które aktorka prezentuje podczas wieczorów poetyckich, zaś słowem wiążącym będą opowieści pochodzące z książek Komorowskiej, m.in. „Pejzaż” i „31 dni mają”. Tytuł to pytanie z opowieści pisarki Małgorzaty Baranowskiej. „«Gdzie ja byłam» - zapytała wnuczka - «kiedy jeszcze się nie urodziłam? » - «W niebie» - odpowiedziała babcia. - «A gdzie będę, kiedy umrę? » - «W niebie». Wnuczka: - «To po co ten spacerek?»”. Premiera tego spektaklu zainauguruje cykl widowisk poetyckich w Teatrze TV.


Teatr Telewizji będzie także kontynuował rejestracje najważniejszych przedstawień z teatrów. Wiosenną ramówkę otworzy „Pogo” Jakuba Sieczki w reżyserii Kingi Dębskiej (przeniesienie z Teatru Polonia w Warszawie). Po 34 latach od pierwszej telewizyjnej rejestracji pokazany zostanie także „Kwartet dla czterech aktorów” Bogusława Schaeffera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Przedstawienie zostanie nagrane na nowo, a wystąpią w nim ci sami aktorzy, co w wersji wcześniejszej. Widzowie zobaczą także „Melodramat” Anny Smolar z Teatru Powszechnego w Warszawie.


Jeszcze przed maturami Teatr TV zaprosi na „Zemstę” Aleksandra Fredry w reżyserii Michała Zadary z Teatru Komedia w Warszawie. W maju TVP Kultura planuje również premierę przedstawienia „Cezary idzie na wojnę” zrealizowanego przez Cezarego Tomaszewskiego (premiera odbyła się w Teatrze Komuna Warszawa). W dalszych planach jest rejestracja specjalnie wznowionego przedstawienia „Wycinka” Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy.


17 marca rozpocznie się nabór tekstów do I edycji konkursu na scenariusz Teatru Telewizji „Narracje nieobecne”. Tematem, wokół którego skupią się autorzy, będzie pandemia COVID. Werdykt ogłoszony zostanie podczas tegorocznego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie, a zwycięski tekst zrealizowany zostanie na telewizyjnej scenie. Tegoroczna edycja festiwalu zaplanowana została w dniach 27 - 30 czerwca.


Powrócą także takie programy, jak „W poszukiwaniu dobrego filmu”, „Dobry Tytuł” oraz „Jak to się mówi, czyli Kasia u Bralczyka”.


Seriale na antenie TVP

Wiosną w TVP nie zabraknie także seriali. Od 1 marca w TVP 1 będzie można zobaczyć serial komediowy „Pan Mama” (reż. Jan Foryś) opowiadający o perypetiach samotnego ojca. W tytułowej roli widzowie zobaczą Pawła Domagałę.


W sobotnie wieczory Jedynka przygotowała propozycję dla wielbicieli kryminałów - po dziesięciu latach na antenę wraca serial „Krew z krwi” (reż. Michał Rogalski). W obsadzie widzowie zobaczą m.in.: Agatę Kuleszę, Bartłomieja Topę, Macieja Musiała, Izabelę Kuna, Szymona Bobrowskiego, Mariusza Bonaszewskiego, Przemysława Bluszcza.


Z kolei w niedzielę wieczorem na antenie TVP1 pojawi się drugi sezon serialu „Zatoka szpiegów” (reż. Łukasz Ostalski). Wiosną widzowie TVP1 zobaczą premierowe odcinki: „Klanu”, „Komisarza Aleksa”, „Królów” i „Ojca Mateusza”, a w TVP2 będzie można zobaczyć „M jak miłość”, „Barwy szczęścia”, „Na dobre i na złe” i „Na sygnale”. Dwójka kontynuować będzie emisję serialu „Kruk” (reż. Maciej Pieprzyca).


Rozrywka w TVP

W wiosennej ramówce znalazły się także programy rozrywkowe: „Jaka to melodia”, „Sanatorium miłości”, „Koło Fortuny”, „Cudowne lata”, „Va Banque”, „Familiada” i „Postaw na milion”.


Muzyczne emocje czekają także na widzów Konkursu Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbędzie się w Bazylei w dniach 13 i 15 maja (półfinały) oraz 17 maja (finał). Polskę reprezentuje Justyna Steczkowska, która wystartuje w konkursie z piosenką „Gaja”.


Na antenach TVP będzie można oglądać „The Voice Kids”, „Szansę na sukces. Opole 2025”, a także „Tak to leciało!” oraz „To jest grane”.


Wiosną nie zabraknie również formatów kulinarnych. Widzowie zobaczą drugi sezon „Górnej półki smaku”, natomiast zadebiutuje „Rosół polski”. Duet szefów kuchni - Agnieszka Kraszewska i Aleksander Baron - zabiorą widzów w podróż w poszukiwaniu źródeł dawnych zwyczajów kulinarnych, w trakcie której spróbują zdefiniować specyfikę polskiej kuchni.

Wiosenna ramówka TVP Polonia

TVP Polonia zaczyna wiosnę od mocnego filmowego akordu 13 marca o godz. 22:50 premierą filmu dokumentalnego Jadwigi Nowakowskiej „Historyk w świecie polityki. Bronisław Geremek”. Film opowiada o wybitnej postaci, która była doceniona przez międzynarodowy świat polityki, w którym cieszył się wyjątkowym autorytetem. Był jednym z nielicznych historyków, w dziejach, którzy zmienili historię. Jest to portret fascynującego człowieka, którego życie pełne było sukcesów naukowych i politycznych, ale także cierpienia. Jest to także filmowy portret czarującego, eleganckiego mężczyzny, zawsze palącego fajkę, lubiącego szkocką whisky, ojca dwóch synów. Opowieść budują bardzo osobiste wspomnienia świadków historii uzupełniane filmowymi materiałami archiwalnymi gdzie bohaterem jest prof. Geremek oraz fotografiami i dokumentami.


Wiosną do magazynów TVP Polonia dedykowanych życiu Polaków w różnych zakątkach świata dołączy nowy – „Polskie szlaki północy” opowiadający o polskiej emigracji, mieszkającej w krajach skandynawskich (Norwegia, Szwecja, Finlandia) oraz krajach bałtyckich (Łotwa, Estonia). Codzienne życie, sukcesy, działania w biznesie, w lokalnych społecznościach, w dziedzinie kultury czy w polityce naszych rodaków budują wizerunek Polski poza granicami kraju. Emisja w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 19.10.


Wiosną po raz pierwszy na antenie TVP Polonia, dostępnej dla widzów na sześciu kontynentach, pojawią się znakomite seriale: „Boża podszewka”, „Profilerka”, „Furioza” i „Niepewność”, a także polskie filmy fabularne: „Planeta Singli”, „Miłość jak miód”, „Między oczy” „Chrzciny”, „Biały potok”, „Figurant”, „Raport Pileckiego”. 

Nowości przygotowały również kanały tematyczne TVP

Z kolei TVP Historia wiosną zaprasza na nowe odcinki cykli: „Było, nie minęło”, „Flesz historii” oraz „Fake czy historia?”. Wróci także program prezentujący nowości wydawnicze o tematyce historycznej „Ex Libris”. Na antenie pojawią się także nowe filmy biograficzne w cyklu „Historia w postaciach zapisana”, zaś serial dokumentalny „Rzeczpospolita Nieodbudowana” przybliży dzieje ważnych zabytków Polski, które bezpowrotnie zostały utracone za sprawą totalitaryzmów.


TVP Dokument wiosną zaprezentuje premiery filmów oraz repertuar festiwali filmów dokumentalnych w Polsce, m. in.: Docs Against Gravity oraz Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


W TVP Nauka pojawią się na nowe odcinki cotygodniowego przeglądu najważniejszych wydarzeń w dziedzinie nauki w Polsce i na świecie pt. „Raport naukowy”. W nowym sezonie wróci także cykl wyprodukowany przez Odetę Moro we współpracy z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. pt. „Oceania: Statek do zadań specjalnych”.


W nowym sezonie widzom towarzyszyć będą nadal programy przygotowywane przez zespół Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. W trakcie kampanii prezydenckiej „Poranek wyborczy” i „Wieczór wyborczy” przybliżać będą na bieżąco działania i wypowiedzi kandydatów na polskiego prezydenta. Wśród nowości kanału informacyjnego znajdzie się blok informacyjny „Za pięć dwunasta” a na komentarz bieżących wydarzeń z przymrużeniem oka ponownie zapraszają Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski w programie „Kwiatki polskie”.


Pasma publicystyczne wzbogaci m.in. nowa seria ośmiu odcinków magazynu śledczego Bianki Mikołajewskiej „Raport specjalny”, a na dziennikarskie interwencje zapraszają autorzy programów „Reporterzy” oraz „Magazyn Ekspresu Reporterów”.


Redakcja anglojęzycznych serwisów informacyjnych TVP World zaprosi m.in. na program „Midday Report”. Flagowym, codziennym programem informacyjnym z udziałem specjalnych gości pozostanie „World News Tonight”, a w nowej oprawie pojawią się również program biznesowy „The Bottom Line” oraz magazyn kulturalny „Pulse of Culture”.


Wiosną Telewizja Polska pokaże także Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, które rozgrywane będą w holenderskim Apeldoorn oraz lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata w Nanjing.


TVP pokaże również mecze polskiej reprezentacji piłkarskiej w eliminacjach do mistrzostw świata. Natomiast 31 maja na kibiców czeka finał Ligi Mistrzów. Na antenach Telewizji Polskiej oraz w aplikacji TVP Sport zaplanowano transmisję meczy Ekstraklasy oraz I i II Ligi. Na 4 lipca zaplanowano transmisję meczu kobiecej drużyny piłkarskiej.

źródło: 
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat