Kartka z kalendarza

26 lutego 1900 r. urodziła się Halina Konopacka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska

Halina Konopacka, 1928 r., fot. PAP/Alamy
Halina Konopacka, 1928 r., fot. PAP/Alamy
podpis źródła zdjęcia

26 lutego 1900 roku urodziła się Halina Konopacka, lekkoatletka, dyskobolka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska z Amsterdamu 1928, a także po­et­ka i ma­lar­ka. Jej popularność po­równy­wa­no ze światowej sławy tenorem Janem Kiepurą. Ist­nia­ło powie­dze­nie: „Kie­pu­ra py­skiem - Ko­no­pac­ka dys­kiem”.

Uprawiała kilka konkurencji - rzut dyskiem, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok wzwyż i skok w dal.


Trzykrotnie pobiła rekord świata w rzucie dyskiem, a niemal 30 razy zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w różnych konkurencjach lekkoatletycznych. Ponadto znakomicie grała w koszykówkę, w tenisa, jeździła konno. Pa­sjo­no­wa­ła się też mo­to­ry­za­cją.

Reprezentacja Polski w kolarstwie na Letnich Igrzyskach Olipijskich. Zdobywcy srebrnego medalu na dystansie 4000 m drużynowo. Od lewej: Tomasz Stankiewicz, Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk, Józef Lange, fot. Narodowe Archiwum Cyftowe

Sto lat temu pierwsze medale olimpijskie Polaków i... Mazurek Dąbrowskiego

Kartka z kalendarza

Podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie - 31 lipca 1928 roku - ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem wynikiem 39 metrów i 62 centymetry, zdobywając pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski.


Pisała też wiersze i malowała, uwielbiana przez kibiców i znawców literatury oraz kobiecej urody. W Amsterdamie została miss igrzysk. Nosiła się elegancko, była ozdobą stadionów.

Zaczynała od narciarstwa

Karierę sportową rozpoczęła od narciarstwa. Będąc studentką Uniwersytetu Warszawskiego, trafiła do sekcji lekkoatletycznej AZS. Do końca kariery w 1931 roku Halina Konopacka pozostała niepokonana w rzucie dyskiem.


Zobacz program TVP Polonia „Polacy światu” odc. 18 - Halina Konopacka

Powojenne losy Haliny Konopackiej

Gdy wybuchła II wojna światowa, we wrześniu 1939 roku Halina Konopacka towarzyszyła mężowi Ignacemu Matuszewskiemu, politykowi i dyplomacie, w ewakuacji złota Banku Polskiego, którą ten organizował i nadzorował.


Z Francji, po klęsce tego kraju, wyjechała z mężem przez Hiszpanię do Stanów Zjednoczonych. Mieszkała w Nowym Jorku, a później na Florydzie.


Po wojnie trzykrotnie odwiedziła Polskę: w 1958, 1970 i 1975 roku.


Zmarła 28 stycznia 1989 roku w Daytona Beach, w wieku 88 lat. Rok później urna z jej pro­cha­mi spo­czę­ła na Cmenta­rzu Bród­now­skim w War­sza­wie.

Halina Konopacka, 1958 r. Nz. na pokładzie polskiego transatlantyku MS Batory, fot. PAP/Janusz Uklejewski
Halina Konopacka, 1958 r. Nz. na pokładzie polskiego transatlantyku MS Batory, fot. PAP/Janusz Uklejewski

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 2018 roku, Halina Konopacka została pośmiertnie uhonorowana Orderem Orła Białego.


Odznaczenie przyznano jej jako „wyraz najwyższego szacunku wobec znamienitych zasług poniesionych dla chwały, dobra i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej”.

źródło: IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat