Grażyna Barszczewska - aktorka teatralna i filmowa - została uhonorowana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W tym roku aktorka obchodzi 55-lecie swojej pracy artystycznej.
Medal przyznała ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. Uroczystość wręczenia najwyższego odznaczenia resortu kultury odbyła się po spektaklu „Kochany, najukochańszy...” w Teatrze Polskim w Warszawie. W tym roku aktorka obchodzi 55-lecie swojej pracy artystycznej.
Grażyna Barszczewska zadebiutowała w 1970 r.
Barszczewska zadebiutowała w 1970 r. rolą Niny Zariecznej w dyplomowym spektaklu „Czajka” A. Czechowa w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie.
W latach 1972-1983 występowała na deskach Teatru Ateneum w Warszawie, grając role liryczne, dramatyczne, komediowe i charakterystyczne (m.in. Klara w „Ślubach panieńskich”, Stella w „Fantazym”, Andżelika w „Balu Manekinów”, Vixen Ciągutka w „Operze za trzy grosze”).
W Warszawie rozpoczęła też współpracę z Teatrem Telewizji („Maria Stuart” J. Słowackiego) oraz Teatrem Polskiego Radia.
Rozpoznawalność zyskała dzięki roli hrabianki Niny Ponimirskiej w serialu „Kariera Nikodema Dyzmy”
MKiDN przypomniało, że ogromną popularność przyniosły jej role w serialach telewizyjnych, m.in. Niny Ponimirskiej w „Karierze Nikodema Dyzmy”, Agaty w „SOS” czy Marty w „Trzeciej granicy”.
W swoim dorobku ma ponad 200 ról. W trakcie kariery współpracowała z wieloma reżyserami, m.in z Janem Świderskim, Jerzym Grzegorzewskim, Januszem Warmińskim czy Kazimierzem Kutzem.
W 1982 r. została zaproszona przez Kazimierza Dejmka do roli Olivii w „Wieczorze Trzech Króli” W. Szekspira w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie i na stałe dołączyła do zespołu tego teatru.
W ciągu wielu sezonów kreowała role z wielkiego repertuaru (m.in. Porcja w „Kupcu Weneckim”, Magdalena w „Pierścieniu Wielkiej Damy”, Elwira w „Tartuffie”). Występowała też gościnnie w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, na scenach innych warszawskich teatrów (Roma, Ateneum, Komedia, Kwadrat i Nowy), a także w teatrach w Krakowie, Kaliszu, Tarnowie i Wrocławiu.
W 2004 r. w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego wyreżyserowała „Zazdrość” Ester Vilar.
W 2007 r. została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.