Kultura

Ukazała się książka o polskich parlamentarzystach więzionych w Auschwitz

image
fot. FB/Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz
podpis źródła zdjęcia

Publikację „Posłowie i senatorowie Drugiej Rzeczpospolitej w KL Auschwitz” wydało Muzeum Auschwitz. Praca historyka tej instytucji dr. Jacka Lachendry jest pierwszym tak szczegółowym studium dotyczącym parlamentarzystów więzionych w niemieckim obozie Auschwitz.

80 procent parlamentarzystów, którzy nie przeżyli wojny, było narodowości polskiej

Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum przypomniał, że w okresie międzywojennym w Sejmie zasiadało około 1,7 tys. posłów, spośród których w czasie wojny życie straciło około 300. Z rąk okupantów niemieckich śmierć poniosło około 200 posłów, z sowieckich zaś - ponad 100.


Z kolei w Senacie mandat sprawowało ponad 450 osób, z których zginęło ponad 100. Wśród nich przeszło 60 straciło życie w wyniku represji niemieckich, ponad 40 - sowieckich.


Ponad 80 procent parlamentarzystów, którzy nie przeżyli wojny, było narodowości polskiej.

Jacek Lachendro we wstępie do książki wskazał, że „wśród parlamentarzystów narodowości polskiej wielu zginęło w obozach koncentracyjnych, w tym w KL Auschwitz, gdzie skierowano co najmniej 70 z nich”.

,,

Część parlamentarzystów pochodzenia żydowskiego zginęła w gettach lub ośrodkach zagłady. Natomiast losy posłów i senatorów narodowości ukraińskiej i niemieckiej toczyły się różnie, włącznie z represjami sowieckimi lub kolaboracją z Trzecią Rzeszą


- zaznaczył.


Paweł Sawicki podkreślił, że parlamentarzyści międzywojennej Polski stanowili elitę polityczną i społeczną odrodzonego państwa. Odegrali kluczową rolę w kształtowaniu systemu prawnego, gospodarczego i społecznego kraju.


Wielu z nich oprócz działalności politycznej aktywnie uczestniczyło w walkach o niepodległość w latach 1914-1921.

Publikację „Posłowie i senatorowie Drugiej Rzeczpospolitej w KL Auschwitz” składa się z dwóch części

Muzeum podało, że publikacja składa się z dwóch części.

,,

Pierwsza to syntetyczna analiza działalności parlamentarzystów przed wojną oraz ich losów w czasie okupacji, w tym szczegółowy opis okoliczności aresztowania, transportu do obozu, a następnie życia w nim i relacji z innymi więźniami. Szczególną uwagę poświęcono przyczynom ich śmierci oraz działalności konspiracyjnej w obozie. Druga część zawiera biogramy 70 parlamentarzystów. Każdy z nich wzbogacony jest o dokumenty obozowe, fotografie oraz spis wykorzystanych źródeł


- poinformowała placówka.

Dotychczas ukazało się kilka opracowań prezentujących ogólnie losy posłów i senatorów w czasie okupacji. Nowa książka odnosi się tylko do KL Auschwitz.


Autor wyraził jednak nadzieję, że stanie się impulsem do pogłębionych badań nad tą zbiorowością w innych obozach. Praca wpisuje się też w ciąg badań nad różnymi grupami elity II Rzeczypospolitej, których członkowie byli więzieni w Auschwitz.


Prowadzący je Jerzy Dębski oraz Teresa Wontor-Cichy skupiają się na prawnikach i oficerach Wojska Polskiego oraz duchownych.


Książka „Posłowie i senatorowie Drugiej Rzeczpospolitej w KL Auschwitz” została wydana przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Auschwitz II-Birkenau, fot. PAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz
Auschwitz II-Birkenau, fot. PAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku

Auschwitz po wyzwoleniu obozu przez Sowietów w styczniu 1945 r., fot. Gettty Images/API/Gamma-Rapho

27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wyzwoliła niemiecki obóz Auschwitz

Kartka z kalendarza

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, by więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów.


W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów.


Spośród 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

źródło: 
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat