Kultura

Jubileusz Mangghi: 30 lat promowania kultury Japonii w Krakowie

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, fot: PAP/
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, fot: PAP/Łukasz Gągulski
podpis źródła zdjęcia

Muzeum Manggha obchodzi swoje 30-lecie, otwierając trzy wyjątkowe wystawy, które podkreślają jego rolę jako pomostu między Polską a Japonią.

Początki Mangghi: wizja Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zostało otwarte 30 listopada 1994 roku. Było to możliwe dzięki inicjatywie Andrzeja Wajdy, wsparciu jego żony Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, a także pomocy władz Japonii, Polski i Krakowa.
Wajda przeznaczył nagrodę Kioto w wysokości 400 tys. dolarów na budowę placówki, a powołana przez niego Fundacja Kyoto-Kraków odegrała kluczową rolę w realizacji projektu. Japońskie społeczeństwo, w tym Związek Zawodowy Kolei Wschodniej Japonii, również wsparło inicjatywę, zbierając na ten cel około miliona dolarów.
,,

Manggha od początku była nie tylko muzeum, ale i placówką dyplomatyczną, pielęgnującą relacje polsko-japońskie


– podkreśla Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Trzy wystawy jubileuszowe

Z okazji 30-lecia Muzeum Manggha zaprasza na trzy różnorodne wystawy, które będą dostępne do 9 marca:

1. „To wszystko da się zrealizować. Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda
Wystawa prezentuje życie i twórczość założycieli muzeum. Zwiedzający mogą zobaczyć zdjęcia, dokumenty oraz projekcje multimedialne. Szczególną uwagę przyciągają kostiumy do „Biesów”, które odegrały istotną rolę w życiu i twórczej współpracy Wajdów.

2. „Mnie się podoba
Ekspozycja podsumowuje dotychczasową działalność Mangghi. Zbiór 30 obiektów został wybrany przez osoby związane z muzeum, w tym pracowników i kuratorów. „Czy te wybory są zaskakujące? I tak, i nie. Kolekcja Mangghi jest bardzo różnorodna – obejmuje dzieła japońskie, azjatyckie, europejskie i polskie” – czytamy w zapowiedzi.

3. „ZBLIŻENIE. Feliks ‘Manggha’ Jasieński i jego kolekcja
Wystawa w Galerii Europa Daleki Wschód skupia się na życiu Feliksa Jasieńskiego – kolekcjonera, którego zbiory stały się podstawą dla powstania muzeum. Ekspozycja symbolicznie ukazuje uniwersalność i ponadczasowość jego zbiorów.

Manggha dziś: niezależność i rozwój

Po pierwszej dekadzie działalności jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Manggha uzyskała w 2007 roku status samodzielnej placówki muzealnej. Jej kolekcja, licząca ponad 3 tys. obiektów, stale się powiększa dzięki hojności darczyńców.

Jubileusz Mangghi to okazja nie tylko do spojrzenia w przeszłość, ale także do docenienia jej obecnej roli w popularyzowaniu kultury japońskiej i wzmacnianiu relacji polsko-japońskich. Jak podkreśla Krystyna Zachwatowicz-Wajda: „Ważne jest, że Manggha cały czas funkcjonuje i ubogaca swoje zbiory.”
źródło: 
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat