Premiera filmu „Prawdziwy ból” w reżyserii Jessego Eisenberga zainaugurowała 22. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida”. Ten poruszający obraz opowiada historię dwóch kuzynów, których podróż do Polski jest próbą odnalezienia rodzinnych korzeni i odbudowy napiętej relacji. W wydarzeniu uczestniczyli twórcy filmu, w tym reżyser, odtwórcy głównych ról oraz polscy producenci.
Polska – sceneria i wspomnienia
Jesse Eisenberg, znany z ról w filmach „The Social Network” i „Zombieland”, przyznaje, że „Prawdziwy ból” jest dla niego szczególnie osobistym projektem. „Cały ten film jest Polską”.
,,Moja rodzina pochodzi z Krasnegostawu, miasta na południowym wschodzie Polski. Od zawsze chciałem stworzyć film w Polsce. Kocham to miejsce. Jest bardzo piękne i inne od miejsca, w którym mieszkam - dorastałem w Nowym Jorku
- tłumaczył Jesse Eisenberg.
,,Miasta, które odwiedzają postacie, są dokładnie tymi samymi miastami, które odwiedziłem z moją żoną w 2008 roku. Każda scena w scenariuszu miała wpisane utwory Chopina, więc cały ten film jest Polską. Nakręciliśmy tutaj każdą scenę, z wyjątkiem dwóch ujęć z autem, które powstały w Nowym Jorku. Nawet sceny przedstawiające lotnisko JFK w Nowym Jorku były nakręcone na lotnisku w Radomiu. Jestem zaszczycony tym, że państwo pozwoliło mi to zrobić (…) Wszystkie lokalizacje są istotne w historii mojej rodziny
– wskazał reżyser.
Tradycja, współczesność i polska premiera „Prawdziwego bólu”
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida”, organizowany od 2003 roku, ma na celu prezentację filmów podejmujących wątki polsko-żydowskiej historii i kultury. Festiwal potrwa do 10 listopada, a w jego ramach zaplanowano liczne panele i debaty. Dla miłośników kina dostępne będą także pokazy online, które umożliwią wirtualne uczestnictwo w tym unikalnym wydarzeniu.
Polska premiera filmu „Prawdziwy ból” zaplanowana jest na 8 listopada. Dodatkowym wyróżnieniem dla Eisenberga była nadana mu w październiku przez miasto Krasnystaw honorowa obywatelska.